Uluslararası Eskişehir Film Festivali başlıyor

Bu yıl 17.si düzenlenen Uluslararası Eskişehir Film Festivali 2-10 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası Eskişehir Film Festivali, 2 Mayısta saat 17.30’da Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu’da gerçekleşecek açılış töreni ile başlayacak. Festivalin açılış filmi ise Giulio Ricciarelli’nin ‘Yalanlar Labirenti’ olarak belirlendi.

Festivalde bu yıl 3 belgesel, 45 uzun metrajlı ve 55 kısa film yer alacak. Festival programında yer alan 45 uzun metrajlı filmin çoğu hem Türkiye’de hem de Eskişehir’de vizyon yapmamış filmlerden oluşuyor. Ayrıca festival programında, filmlerin yönetmenlerinin ve usta sinemacıların da içinde bulunduğu söyleşiler, atölye çalışmaları ve sinema dersleri de yer alıyor.

Festivalin bu yılki Onur ödülleri Halil Ergün ve Meral Orhonsay’a, Emek ödülleri ise, Sevin Okyay, Ethem Arda ve Erdoğan Çakıcı’ya verilecek. Bu yıl ilk kez verilecek olan Sinema Kültürü’ne Katkı ödülü ise 150. sayısını yayımlayan Altyazı Sinema Dergisi’ne verilecek.

Bölümleri Dünya Sinemasının Genç Yıldızları, Sinema Tarihinin Unutulmazları, Dünya Festivallerinden, Türk Sineması 2014-2015, Anısına, Gece Yarısı Sineması, Canlandırma Sineması, Hayatımız Belgesel, Açık Hava Sineması, Kısa Filmler, Sinema Dersleri, Yönetmenler ve Oyuncular Seyircileri İle Buluşuyor gibi başlıklardan oluşan festivalde 4 Mayıs’tan itibaren İletişim Bilimleri Fakültesi sergi salonunda başlayacak olan ‘Sinema Karikatürleri Sergisi’ de yer alacak.

Festivalin bu seneki Sinema Dersleri bölümünde Türkiye’de Sinema Eleştirmenliği: Fırat Yücel-Berke Göl, Ben Bu Belgeselde Ne Anlatmak İstiyorum: Semra Güzel Korver, Konuk Sinema Okulu: Pekin Film Akademisi -CaoBaoping, Ortadoğu’da Sinema Hareketleri: Rıza Oylum, Bir Kısa Film Çekmek: MihalBrezis & Oded Binnun yer alırken, festivalin yönetmen ve oyuncu konukları arasında Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku filminin yönetmeni Çiğdem Vitrinel ve oyuncu Erdal Beşikcioğlu, Çekmeköy Underground filminin yönetmeni Aysim Türkmen, Terkedilmiş filminin yönetmeni Korhan Uğur, Çekmeceler filminin oyuncuları, İyi Biri filminin yönetmeni Ayhan Sonyürek yer alıyor.

2-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin filmleri Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Sinema Anadolu da ve Espark Cinemaximum’da gösterilecek. Bilet fiyatları öğrenci için 4 TL, tam bilet fiyatı 6 TL olacak kısa filmler ise ücretsiz izlenebilecek. Biletler, Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü, Sinema Anadolu’da ve Espark Cinemaximum’da, günlük olarak satışa sunulacak.

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, RadikalGenç, Birgün, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı, Sendika.org, ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri ve İran Sineması kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihâzırda bir vakıf üniversitesinde sinema tarihi dersleri veriyor. Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmenliğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinema Haberleri

32. Ankara Film Festivali’nde Anadolu Leoparı Ödülleri Topladı

Emre Kayiş’in “Anadolu Leoparı” filmi toplamda 4 ödülün sahibi oldu.

Devamını Oku
Sinema Haberleri

22. İzmir Kısa Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışacak filmler belli oldu.             İzmir Kısa Film Festivali, bu yıl 22.kez İzmirli sinemaseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. Başta Kültür Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Fransız Kültür Merkezi ve Alman Kültür Merkezi destekleri […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

Ankara Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı (Dünya KİV) tarafından 4-12 Kasım tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek 32. Ankara Film Festivali’nde Ulusal Uzun Film, Belgesel Film ve Kısa Film dallarında yarışma heyecanı yaşayacak filmler belli oldu. Akademisyenler Fulten Larlar ile İclal Can Gürbüz ve DünyaKİV Başkanı İrfan Demirkol’dan oluşan ön seçici kurul Ulusal Uzun Film Yarışması’na başvuran 55 film arasından yarışacak 10 filmi belirledi. Değerlendirme sonucu; Emre Kayiş yönetmenliğindeki “Anadolu Leoparı”, Fikret Reyhan imzalı “Çatlak”, Erdem Tepegöz’ün yönettiği “Gölgeler İçinde”, Selman Nacar’ın […]

Devamını Oku