34. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ 19 NİSAN PAZAR GÜNÜ SONA ERDİ

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından on birinci kez AKBANK desteğiyle düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin 34’üncüsü, 19 Nisan Pazar günü sona erdi.

İki hafta boyunca 8 salonda, 455 seansta uzun ve kısa metrajlı toplam 171 filmin gösterildiği festivalitoplam 130 bin sinemasever izledi. Festival boyunca film gösterimlerinin 100’den fazlası yönetmen, oyuncu ya da yapımcıların katılımıyla gerçekleştirildi.

Festivale film gösterimleri, etkinlikler ve konuklarla yapılan söyleşilerin yanı sıra gösterim iptalleri ve sinema sektörünün sıkıntıları da damgasını vurdu. Kuzey / Bakur filminin kayıt tescil belgesi olmadığı için festivalde gösterilememesinin ardından, festivalin Altın Lale Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Altın Lale Uluslararası Yarışma, FACE İnsan Hakları Yarışması, Yarışma Dışı ve Yeni Türkiye Sineması bölümlerinde gösterilen 33 film, gösterimlerini iptal etme kararı aldı. 13 Nisan Pazartesi günü yapılan bir basın toplantısında festivalin tüm jürileri bu karara destek vererek görevlerinden çekildiler ve festivalin ödül töreni de iptal edildi. Toplantıda, festivallerde gösterilecek Türkiye’de üretilmiş yapımların kayıt tescil belgesi almış olmasını zorunlu tutan “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in değişmesi ve yerli ve yabancı filmler arasında gözetilen farklı uygulamanın kaldırılmasının sağlanması için tüm sektöre, festivallere, meslek birliklerine dayanışma içinde olma çağrısı yapıldı. Yıllardır sinemacıların dile getirdiği sorunların yeniden gündeme geldiği bu festivali fırsata çevirmenin İstanbul Film Festivali ve Türkiye’de sinema adına en büyük kazanç olacağına inanıyoruz.

0E8A7265

Festival sürecince festival konuklarının katıldığı 6 sinema dersi ve panel, 1 konser ve 3 partinin yanı sıra bu yıl onuncu yılını kutlayan Köprüde Buluşmalar kapsamında Türkiye’den sinemacılar ile buluşmak amacıyla gelen yaklaşık 100 uluslararası sinema profesyoneli, atölyelere seçilen proje ve filmlerin yönetmen ve yapımcıları ile yaklaşık 450 toplantı yaptı.

Metin Erksan’ın başyapıtı Yılanların Öcü, 53 Yıl Sonra Yeniden Beyazperdede

İstanbul Film Festivali’nin Groupama işbirliğiyle sekiz yıl önce başlattığı “Türk Klasikleri Yeniden projesi için bu yıl Metin Erksan’ın, başrollerini Fikret Hakan, Nurhan Nur, Aliye Rona, Kadir Savun, Şadiye Arcıman ve Erol Taş’ın paylaştığı, 1962 yapımı filmi Yılanların Öcü yenilenerek izleyicilerle buluştu. Fanatik Film tarafından restore edilen filmin TİM Show Center’da gerçekleştirilen özel gösterimine filmin başrol oyuncularından Nurhan Nur’un yanı sıra filmin özgün müziklerini yapan Yalçın Tura ve filmin uyarlandığı özgün romanın yazarı Fakir Baykurt’un kızı Işık Baykurt katıldı.

Festivalin Sinema Onur Ödülleri

Festivalin 3 Nisan’da gerçekleştirilen açılış töreninde yönetmen ve yapımcı Yılmaz Atadeniz, müzisyen Cahit Berkay, oyuncu Nebahat Çehre, senarist ve yönetmen Safa Önal ve oyuncu Süleyman Turan’a Sinema Onur Ödülleri takdim edildi.

Festival kapsamında ayrıca Yılmaz Güney’in, başrollerini Nebahat Çehre’yle paylaştığı 1968 yapımı filmi Seyyit Han, yönetmenliğini Yılmaz Atadeniz’in üstlendiği, Tamer Yiğit, Selma Güneri, Erol Taş ve Süleyman Turan’ın rol aldığı Maskeli 5ler veSüleyman Turan’ın Ekrem Bora’yla başrolünü paylaştığı Temel Gürsu’nun yönettiği Dikkat Kan Aranıyor filmleri de gösterildi. Gösterimlere Nebahat Çehre, Yılmaz Atadeniz, Süleyman Turan ve Temel Gürsu da katılarak izleyicilerle buluştu.

0E8A0244

Sinematek ve Onat Kutlar özel panel ve gösterimle anıldı

İstanbul Film Festivali kurucularından Onat Kutlar ve arkadaşları tarafından 1965 yılında kurulan Türk Sinematek Derneği’nin bu yıl 50. yılı. Festival hem Sinematek’i, hem de ölümünün 20. yıldönümünde Onat Kutlar’ı özel bir söyleşiyle andı. İstanbul Modern’de gerçekleştirilen söyleşide katılımcılar efsane sinema kurumu Sinematek’i ve Onat Kutlar’ı en yakınlarından, Türkiye sinema tarihinin en hareketli dönemlerinden birine tanık olanlardan dinleme fırsatı buldular. İstanbul Film Festivali’nin 25 yıl boyunca direktörlüğünü yürüten Hülya Uçansu’nun moderatörlüğünü üstlendiği söyleşide festivalin kurucularından ve danışma kurulu onur üyesi sinema yazarı Atilla Dorsay, gazeteci-yazar Zeynep Oral; 13 yıl boyunca festivalin artistik direktörlüğünü yürüten eleştirmen, yazar Vecdi Sayar ile Sinematek’in kurucularından ve ilk üyesi Jak Şalom da konuşmacı olarak yer aldı.

Festivalde Bu Yıla Özel Bölümler

Festivalin artık gelenekselleşen Akbank Galaları, Dünya Festivallerinden, Ustalar, Yeni Bir Bakış, NTV Belgesel Kuşağı, Mayınlı Bölge, Geceyarısı Çılgınlığı ve Çocuk Mönüsü bölümlerinin yanı sıra 2015 yılına özel bölümleri de dikkat çekti.

İstanbul Film Festivali bu yıl, Balkan ülkelerinin sinemasına özel bir bölüm hazırladı. Balkanlar: Ateşin Sineması, bize çok yakın bu bölgenin en iyi ve en güncel sinema örneklerini bir araya getirdi ve bu bölüm kapsamında 7 film gösterildi.  En çok kutsanan ve en çok eleştirilen toplumsal kurum olan aile festivalin Aile Bağları bölümünde ele alındı.

İstanbul Modern’in kuruluşunun 10. yılında, Türkiye sinemasının 100. yılına ithafen gerçekleştirdiği proje için üretilen ve ülkenin sinema tarihine güncel bir yaklaşımla katkı sağlayan kısa filmler, Ufak Hakikatler başlığı altında festivalde bir arada gösterildi.

İstanbul Film Festivali ve Goethe-Institut işbirliğiyle hazırlanan Alman Canlandırma Sineması bölümünde DOK Leipzig Uluslararası Belgesel ve Canlandırma Film Festivali’nin Canlandırma Bölümü Yöneticisi Annegret Richter’in hazırladığı iki bölümlü canlandırma programı gösterildi.

Yeni Arjantin Sineması’nın en önemli temsilcileri arasında sayılan senarist ve yönetmen Lisandro Alonso’nun tüm filmleri Türkiye’de ilk defa festival kapsamında izleyiciyle buluştu.

Festivalin Konukları

Festivalde yapılan 455 gösterimden 115’i filmin yönetmen, oyuncu, senarist veya yapımcıların katılımıyla gerçekleştirildi. Festivale konuk gelen yönetmen, yapımcı ve oyuncular, gösterimler öncesinde filmlerini izleyicilere sunup, film sonrasında sinemaseverlerin sorularını yanıtladı.

İstanbul Film Festivali’ne bu yıl Rolf De Heer, Lone Scherfig, Christian Petzold, Raoul Peck, Elmer Bäck gibi isimlerin de bulunduğu çok sayıda yönetmen, yapımcı ve oyuncu filmlerini sunmak için İstanbul’a geldi. Festivalde gösterimi iptal olan filmlerin yönetmenleri de filmlerinin seanslarında izleyicilerle buluştu. Taksi filminin gösteriminde okunması için yönetmen Cafer Panahi bir destek mesajı gönderdi. Taşlara Yazılmış Hatıralar ve Krala Mektup filmlerinden Shawkat Amin Korki, Hisham Zaman ve Mehmet Aktaş, Türkiye yapımı filmlere destek olmak için filmlerinin gösterimini iptal etseler de festivalde seyirciyle buluştular. Ayrıca Veit Helmer, Amal Ramsis, Guy Myhill, Ayat Najafi, Chiara d’Anna, Jan-Willem van Ewijk, Najwa Najjar, Anne Benjamin ve Guillaume Clere,  Suha Arraf, Kris Thykier, Konstantina Stavrianou, Reza Mirkarimi, Nima Javidi, Jamshid Mahmoudi, Syllas Tzoumerkas, Angeliki Papoulia, Wasim Zakir, Tom Hardiman, Brice Cauvin, Fatemeh Motamed Arya, Samuel Theis, Angélique Litzenburger, Paul Poet,  Kevin Eastwood, Jens Östberg, Fatmir Koçi, Margarita Manda, Michael Sturminger, Matthew Myers, Bahman Ghobadi, Fabrizio Ferracane, Klaus Maeck, Gerard Johnson, Vikram Mohinta, Duccio Chiarini, Laurent Bécue-Rénard, Rüdiger Suchsland, Luigi Lo Cascio, Dana Ivgy, Nelly Tagar, Gust Van den Berghe, Ernesto Daranas Serrano ve Amir Fekri ile jüri üyeleri Bence Fliegauf, Cedomir Kolar, George Ovashvili, Paul Poet, Syllas Tzoumerkas, Wieland Speck de 34. İstanbul Film Festivali’nin konuğu olarak 4-19 Nisan tarihleri arasında İstanbul’daydılar.

İstanbul Film Festivali’ni izlemek için yurtdışından gelen 350’yi aşkın konuğun arasında Venedik, Cannes, Berlin, Selanik, Moskova, Hamburg, Batum, Göteburg, Saraybosna, Busan, Sofya, Amiens, Tiflis, Locarno, Fantasia, Erivan, Vilnius, Odessa, Karlovy Vary, Forum des Images gibi uluslararası film festivallerinin temsilcileri de vardı.

Köprüde Buluşmalar

Düzenlenmeye başladığı 2006 yılından bu yana 29 film projesinin tamamlanmasına önayak ve 36 farklı projeye 430 bin Euro’ya yakın kaynak yaratan Köprüde Buluşmalar bu yıl onuncu yaşını kutladı.

Köprüde Buluşmalar kapsamında Türkiye’den 8 uzun metraj ve 2 belgesel film projesi ile post prodüksiyonuna devam eden 1 uzun metraj ve 1 belgeselin sunumları yapıldı.  Film Geliştirme Atölyesi’nde yapılan sunumların ardından Gabrielle Dumon (Le Bureau Films), Giovanni Robbiano (Mediterranean Film Institute – MFI), Khalil Benkirane (Doha Film Institute), Meinholf Zurhorst (ZDF), Sergio Garcia De Leaniz (Eurimages)’den oluşan uluslararası jüri ödül alan projeleri belirledi.

Bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen Film Geliştirme Atölyesi’nin kazanan projeleri:

 • Nebula’nın yönetmeni Tarık Aktaş, Köprüde Buluşmalar 10.000 dolarlık Destek Ödülü’nü,
 • Zekeriya Aydoğan’ın Bir Baba ve Oğulun Ölümü projesi, Fransa Ulusal Film Merkezi (CNC) tarafından verilen 10.000 Avro Destek Ödülü’nü,
 • Mahmut Fazıl Coşkun’un Anons isimli projesi, tüm ses prodüksiyonunu kapsayan Melodika Ses Post Prodüksiyon Ödülü’nü,
 • Sinem Sakaoğlu’nun Çarpık Ev adlı projesi, 4 aşamalı Akdeniz Film Enstitüsü (MFI) Senaryo Atölyesi Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu tarafından desteklenecek projeler:

 • Mehmet Can MertoğluAlbüm / Album30.000 AVRO (Prodüksiyon Desteği)
 • Hüseyin Karabey Hamarat Apartmanı / Hamarat Apartment– 20.000 AVRO
 • Nefin DinçAntoine Köpe’nin Hatıraları/ The Memoirs of Antoine Köpe20.000 AVRO
 • Melisa Önel1610.000 AVRO
 • Çayan DemirelKardeş Türküler / Songs of Fraternity10.000 AVRO
 • Erol MintaşKargalar / Crows15.000 AVRO
 • M. Cem ÖztüfekçiBoş Zamanlar / Idle Moments10.000 AVRO

İstanbul Film Festivali, gelecek yıl yine Nisan ayında İstanbullu sinemaseverle buluşacak.

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri, İran Sineması ve Film Gibi Geçti-Ediz Hun kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihazırda Üsküdar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Gazete Duvar’da köşe yazarı ve Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmeni olan Oylum; Türkiye PEN Yazarlar Derneği, FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) ve FEDERO (Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu) Üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinema Haberleri

Altın Koza’da 11 Film Yarışacak

ADANA Büyükşehir Belediyesi tarafından 18-24 Eylül’de gerçekleştirilecek 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması”nın finalistleri belli oldu. Festivalde; Alpgiray M. Uğurlu’nun ‘Açık Kapılar Ardında’, Umut Evirgen’in ‘Annesinin Kuzusu’, Eylem Kaftan’ın ‘Bir Gün, 365 Saat’,  Fikret Reyhan’ın ‘Cam Perde’, Tufan Şimşekcan’ın ‘Ceylin’,  Tunahan Kurt’un ‘Karganın Uykusu’, Büşra Bilginer’in ‘Kıyıda’,  Esra Saydam […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

MUBİ’nin Eylül Programı Belli Oldu

Dijital film platformu MUBİ’nin Eylül 2023 programı belli oldu. Listede hem yerli hem de yabancı seçkin filmler yer alıyor. MUBI Eylül Ayı Programı 1 Eylül Oyuncakçı Saklı Yadigarlar (Yağmur Kartal) 1 Eylül Kimse Farketmiyor / Nobody Knows (Hirokazu Koreeda) 1 Eylül Turist /Force Majeure (Ruben Östlund) 1 Eylül Aşk / Her (Spike Jonze) 1 Eylül […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

Amasra Uluslararası Şehir Festivali Başlıyor

Amasra Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Amasra Uluslararası Şehir Festivali’nin programı belli oldu! Bartın’ın Amasra ilçesinde düzenlenecek festival kapsamında konserler, tiyatro oyunu, film gösterimleri, atölyeler, seramik, resim ve panel etkinlikleri gerçekleştirilecek. 30 Ağustos’ta açılış kortejiyle başlayacak festivalde; ‘Kadın, Yaşam, Özgürlük’ başlığıyla yapılacak, söyleşide Nazan Kesal, Haşim Hüsrevşahi ve Berfin Zenderlioğlu konuşmacı olarak yer alıyor. […]

Devamını Oku