Afrika’dan İnsan Hikâyeleri

Yarım Kalan Hayat Afrika kıtasında çok ses getirmiş bir yapım. Kenya´nın ilk Oscar adayı olan Yarım Kalan Hayat, bir yerli yapımın daha önce başaramadığı bir gişe başarısı da kazanmış. Alman yönetmen Tom Tykwer’ın desteğiyle çekilen Yarım Kalan Hayat, 1981 doğumlu Kenyalı yönetmenin Tosh Gitonga’nın ilk filmi.

Filmde taşradan çıkıp Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gelen sinema ve oyunculuk meraklısı gencin Nairobi’nin sıcak ama sert iklimiyle yüzleşmesini ve azmini anlatıyor. Otobüsten iner inmez bütün eşyalarının gasp edilmesiyle Nairobi’nin nasıl bir yer olduğu gözümüzün önünde belirir. Büyük şehrin bütün olumsuzluklarını bir arada bir anda avucunu içinde bulan Mwas, mücadelenin, hırsın, suçun, fahişeliğin ve yozlaşmanın ortasında bir başına kalır. Nairobi’de iki kişilik bir hayatı yaşamaya başlayan Mwas hem oyunculuk seçmelerini kazanır hem de dahil olduğu çeteyle araba hırsızlığını meslek edinir. Üstelik çetenin liderinin fahişelik yapan sevgilisine de âşık olmaktan kendi alamaz.

yarım kalan hayat

Tiyatro seçmelerini kazanıp sahnede bir oyunda rol almaya başladığında oyunun kendisinde de keşfedilecek çok katman vardır. Oyunda yoksullar zenginlerin evine girerek hiçbir şeyi, çalmadan notlar bırakarak onlara varlıklarını hatırlatmak isterler. Adeta yönetmenin biz izleyicilere sunmak istedi gibi. Filmin önermesi ise tiyatro sahnesinde ki diyaloglarda gizli; “kimse başkasını hayatına bakmıyor.”

Güçlü bir oyunculukla çok sık karşımıza çıkmayan bu bölgeden gerçekçi sahneler içeren bir filmle karşı karşıyayız. Yönetmen bize bölgenin gerçekçi bir tablosunu sunarken tablonun tozpembe olmadığını en açık şekliyle gözler önüne seriyor.

Yarım Kalan Hayat

Yönetmen: David Tosh Gitonga

Yapım Yılı: 2012

Ülke: Kenya

 

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri, İran Sineması ve Film Gibi Geçti-Ediz Hun kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihazırda Üsküdar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Gazete Duvar’da köşe yazarı ve Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmeni olan Oylum; Türkiye PEN Yazarlar Derneği, FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) ve FEDERO (Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu) Üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Film Kritikleri

Asteroit Şehir: Wes Anderson’dan Postmodern Bir Deneyim

Wes Anderson’ın yeni filmi “Asteroit Şehir”, 16 Haziran’da sinemalarda gösterime girdi. “Asteroit Şehir”, ilk gösterimini mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde yapmıştı. Cannes’dan sonra hızlıca vizyonda karşımıza çıkan film, Tom Hanks, Margot Robbie, Jason Schwartzman, Scarlett Johansson, Jeffrey Wright, Tilda Swinton, Bryan Cranston, Edward Norton, Adrien Brody, Liev Schreiber, Hope Davis, Stephen Park, Rupert Friend, Maya […]

Devamını Oku
Film Kritikleri

Yoksulluğun ‘Mülk’le İmtihanı

Nisan ayında yapılan 42’nci İstanbul Film Festivali’nde farklı ülke sineması örneklerini takip etmek mümkün oldu. Bu yıl 84 ülkeden 160 yönetmenin filmleri gösteriliyor. Bu zenginliğin en iyi tarafı yeni yönetmenler keşfetmek oluyor. Belki bir daha beyazperdede görme imkânı olmayacak filmler, festival vesilesiyle karşımıza çıkıyor. Böylece farklı ülkelerin sinema yaklaşımlarını, konu çeperlerini görmüş oluyoruz. Bu keşif […]

Devamını Oku
Film Kritikleri

John Wick Dünya Turunda

Son 10 yılın en ses getiren aksiyon serisi olan “John Wick”in 4’üncü bölümü, 22 Mart’ta vizyona girdi. 3’üncü bölümde High Table örgütüne olan bağlılığı sona ererek güvenlik koruması kaldırılan John Wick, bu bölümde özgürlüğünü elde etmeye çalışıyor. Film, 100 milyon dolara dayanan bütçesiyle bonkör bir dünya şehirleri seyri sunuyor. Bu filmde John Wick’in yakalanması için […]

Devamını Oku