Afrika’dan İnsan Hikâyeleri

Yarım Kalan Hayat Afrika kıtasında çok ses getirmiş bir yapım. Kenya´nın ilk Oscar adayı olan Yarım Kalan Hayat, bir yerli yapımın daha önce başaramadığı bir gişe başarısı da kazanmış. Alman yönetmen Tom Tykwer’ın desteğiyle çekilen Yarım Kalan Hayat, 1981 doğumlu Kenyalı yönetmenin Tosh Gitonga’nın ilk filmi.

Filmde taşradan çıkıp Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gelen sinema ve oyunculuk meraklısı gencin Nairobi’nin sıcak ama sert iklimiyle yüzleşmesini ve azmini anlatıyor. Otobüsten iner inmez bütün eşyalarının gasp edilmesiyle Nairobi’nin nasıl bir yer olduğu gözümüzün önünde belirir. Büyük şehrin bütün olumsuzluklarını bir arada bir anda avucunu içinde bulan Mwas, mücadelenin, hırsın, suçun, fahişeliğin ve yozlaşmanın ortasında bir başına kalır. Nairobi’de iki kişilik bir hayatı yaşamaya başlayan Mwas hem oyunculuk seçmelerini kazanır hem de dahil olduğu çeteyle araba hırsızlığını meslek edinir. Üstelik çetenin liderinin fahişelik yapan sevgilisine de âşık olmaktan kendi alamaz.

yarım kalan hayat

Tiyatro seçmelerini kazanıp sahnede bir oyunda rol almaya başladığında oyunun kendisinde de keşfedilecek çok katman vardır. Oyunda yoksullar zenginlerin evine girerek hiçbir şeyi, çalmadan notlar bırakarak onlara varlıklarını hatırlatmak isterler. Adeta yönetmenin biz izleyicilere sunmak istedi gibi. Filmin önermesi ise tiyatro sahnesinde ki diyaloglarda gizli; “kimse başkasını hayatına bakmıyor.”

Güçlü bir oyunculukla çok sık karşımıza çıkmayan bu bölgeden gerçekçi sahneler içeren bir filmle karşı karşıyayız. Yönetmen bize bölgenin gerçekçi bir tablosunu sunarken tablonun tozpembe olmadığını en açık şekliyle gözler önüne seriyor.

Yarım Kalan Hayat

Yönetmen: David Tosh Gitonga

Yapım Yılı: 2012

Ülke: Kenya

 

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, RadikalGenç, Birgün, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı, Sendika.org, ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri ve İran Sineması kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihâzırda bir vakıf üniversitesinde sinema tarihi dersleri veriyor. Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmenliğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Film Kritikleri

Köprü üstü cinayetleri

Bron/Broen-Köprü dizisi İskandinav hayatını resmeden, oradaki kültürü, yerel dinamikleri, insan ilişkilerini gösteren, başarılı bir polisiye dizi.

Devamını Oku
Film Kritikleri

La Casa De Papel’de ‘Türk’ veyahut Osmanlı’da ‘Cervantes’

İdealize edilmiş anti kahramanların farklı ülkelerin meşhur şehirleriyle isimlendirildikleri dizinin Türkiye’deki hayranları, uzun süredir İstanbul isminde bir kahraman bekliyor.

Devamını Oku
Film Kritikleri

Soğuk Savaş, KGB ve Tanrı Amerika’yı Korusun

Amerikan film endüstrisinin birkaç yıldır eski heybetinden uzaklaştığı herkesin malumu. Bu çıkmaz sokaktan uzaklaşmak için Amerikalı yapımcılar birkaç yöntem üstüne yoğunlaşmayı denediler. Önce tarihi filmlere yöneldiler. Bu filmlerin ağır yapım maliyetleri ve eskisi kadar talep görmemesi üzerine alternatif arayışlarını sürdürdüler. Özgün senaryoların yazılamıyor oluşu film yapımcılarını kara kara düşündürmeye başlamıştı. Hemen hemen bütün temaların birçok […]

Devamını Oku