Suç ve Ceza Film Festivali Başlıyor

Herkes İçin Adalet temasıyla 2011 yılından bu yana düzenlenen “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali”nin altıncısı, 29 Eylül 2016 Perşembe günü, İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak gala ile perdelerini açıyor.

acilis-filmi-ma-rosa-rosa-anne

AÇILIŞ GALASI VE FİLMİ “MA’ROSA” CRR’DE

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından her yıl düzenlenen “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali” film seçkileri ve akademik içeriğinde bu yıl “Yoksulluk” konu ediliyor. 29 Eylül 2016 Perşembe günü İstanbul Cemal Reşit Rey’de gerçekleşecek açılış galası ile başlayacak festivalde, Brillante Mendoza yönetmenliğinde çekilen Ma’Rosa (Rosa Anne) filmi gösterilecek.

FİLM GÖSTERİMLERİ ATLAS VE FERİYE’DE

Festivalin Altın Terazi Uzun ve Kısa Metrajlı Filmler Yarışmalarında ödüller sahiplerini bulmak üzere 30 Eylül 2016-6 Ekim 2016 tarihlerinde Beyoğlu Atlas ve Ortaköy Feriye sinemalarında gösterimde olacak.

AKADEMİK PROGRAMLAR VE PANELLER

Panelleri ve söyleşileri ile farklılaşan festivalin akademik oturumları, 5 gün boyunca İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda ücretsiz katılımla takip edilebliecek.5 günde  16 oturum gerçekleştirilecek.

ALTIN TERAZİ UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

Altın Terazi Uzun Metraj Film yarışmasında; İspanya, Türkiye, Güney Kore, İrlanda, İngiltere, Hollanda, Japonya, Gürcistan, Avusturya ve Peru’dan 10 film ödülü arayacak.

Gürcistan’dan yönetmen Nino Basilia’nın Anna’nın Hayatı (Anna’s Life) filmi,

İspanya’dan yönetmen Juan Miguel del Castillo’nun Aç ve Açıkta (Techo y Comina- Food & Shelter) filmi,

Güney Kore’den yönetmen E J-yong’un Baküs Leydi (Jug-Yeo-Ju-Neun Yeo-Ja-The Bacchus Lady) filmi,

İrlanda’dan yönetmen Declan Recks’in Hakikat Komisyonu (The Truth Comissioner) filmi,

Japonya’dan yönetmen Kôji Fukada’nın Harmonyum (Fuchi Ni Tatsu-Harmonium) filmi,

Peru’dan yönetmen Salvador del Solar’ın Kefaret (Magallenes) filmi,

İngiltere’den yönetmen Helen Walsh’un Kuralsızlar (The Violators) filmi,

Hollanda’dan yönetmen Iglika Triffonova’nın Savcı, Avukat, Baba ve Oğlu (The Prosecutor, The Defender, The Father & His Son) filmi,

Avusturya’dan yönetmen Mirjam Unger’in Uç Uç Böceğim (Fly Away Home) filmi,

Türkiye’den yönetmen Olgun Özdemir’in Vicdan Ağacı (Point Of Conscience) filmi; başkanlığını Arnavut yönetmen Isa Qosja yapacağı, oyuncu Füsun Demirel, yönetmen İsmail Güneş, oyuncu Mert Fırat ve İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Selman Dursun içinde bulunduğu jüri heyeti tarafından değerlendirmeye alınacak.

ALTIN TERAZİ KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI

Bu kategoride ise Türkiye, Amerika, İspanya ve Hollanda’dan 9 film gösterime girerek yarışacak. Aslı Şahin, Korhan Bozkurt ve Tunca Arslan’ın ön değerlendirmesiyle yarışma için gösterime girecek filmler ise şöyle:

Türkiye’de yönetmen Mustafa Efelti’nin 35 (35) filmi,

Hollanda’dan yönetmen Aboozar Amini’nin Angelus Novus (Angelus Novus) filmi,

İspanya’dan yönetmen Susana Casares’in Davet (La Invıtacıón-Sleepover) filmi,

Türkiye’den yönetmen Umut Güven’in Duvarların Ardı (Beyond The Walls) filmi,

Türkiye’den yönetmen Ahmet Toklu’nun Huzurevi (Nursing Home) filmi,

Amerika’dan yönetmen Doug Roland’ın Jada (Jada) filmi,

Türkiye’den yönetmen Mert İnan ve Cemre Yılmaz’ın Pastel Dünyam (My Pastel World) filmi,

Türkiye’den yönetmen M. Emrah Erkanı’nın Tuhaf Zamanlar (Weird Times) filmi,

Türkiye’den yönetmen Muaz Güneş ve Emrah Doğru’nun Yumurta (Hek-Egg) filmi; oyuncu Işıl Yücesoy, yönetmen ve senarist Farhad Eivazi, oyuncu Ahu Öztürk, gazeteci Okan Özyurt ve gazeteci Uğur Vardan’dan oluşan jüri heyetince değerlendirmeye alınacak.

FESTİVALİN YENİLİĞİ “İZ BIRAKANLAR”

Festivalin 6. yılında dönemlerine damga vurmuş film gösterimlerinden oluşan “İz Bırakanlar” başlığında bir yenilik bizleri bekliyor. Gazap Üzümleri, Modern Zamanlar, Sultan, Şehrin Öteki Yüzü, Tabutta Rövaşata ve Üç Arkadaş’tan oluşan efsane filmler yine Beyoğlu Atlas ve Ortaköy Feriye sinemalarında izleyicilerle buluşacak.

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri, İran Sineması ve Film Gibi Geçti-Ediz Hun kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihazırda Üsküdar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Gazete Duvar’da köşe yazarı ve Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmeni olan Oylum; Türkiye PEN Yazarlar Derneği, FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) ve FEDERO (Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu) Üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinema Haberleri

Altın Koza’da 11 Film Yarışacak

ADANA Büyükşehir Belediyesi tarafından 18-24 Eylül’de gerçekleştirilecek 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması”nın finalistleri belli oldu. Festivalde; Alpgiray M. Uğurlu’nun ‘Açık Kapılar Ardında’, Umut Evirgen’in ‘Annesinin Kuzusu’, Eylem Kaftan’ın ‘Bir Gün, 365 Saat’,  Fikret Reyhan’ın ‘Cam Perde’, Tufan Şimşekcan’ın ‘Ceylin’,  Tunahan Kurt’un ‘Karganın Uykusu’, Büşra Bilginer’in ‘Kıyıda’,  Esra Saydam […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

MUBİ’nin Eylül Programı Belli Oldu

Dijital film platformu MUBİ’nin Eylül 2023 programı belli oldu. Listede hem yerli hem de yabancı seçkin filmler yer alıyor. MUBI Eylül Ayı Programı 1 Eylül Oyuncakçı Saklı Yadigarlar (Yağmur Kartal) 1 Eylül Kimse Farketmiyor / Nobody Knows (Hirokazu Koreeda) 1 Eylül Turist /Force Majeure (Ruben Östlund) 1 Eylül Aşk / Her (Spike Jonze) 1 Eylül […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

Amasra Uluslararası Şehir Festivali Başlıyor

Amasra Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Amasra Uluslararası Şehir Festivali’nin programı belli oldu! Bartın’ın Amasra ilçesinde düzenlenecek festival kapsamında konserler, tiyatro oyunu, film gösterimleri, atölyeler, seramik, resim ve panel etkinlikleri gerçekleştirilecek. 30 Ağustos’ta açılış kortejiyle başlayacak festivalde; ‘Kadın, Yaşam, Özgürlük’ başlığıyla yapılacak, söyleşide Nazan Kesal, Haşim Hüsrevşahi ve Berfin Zenderlioğlu konuşmacı olarak yer alıyor. […]

Devamını Oku