Suç ve Ceza Film Festivali’nden 10 Film

Herkes İçin Adalet temasıyla 2011 yılından bu yana düzenlenen “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali”nin altıncısı, 30 Eylül 2016 Cuma günü başladı. Suc ve Ceza Film Festivali’nde gösterilen filmlerden 10 filmlik bir seçki yaptık.

gazap-uzumleri

Gazap Üzümleri (The Grapes of Wrath)

Yönetmen:John Ford

Tom Joad, hapisten çıkıp evine döndüğünde ailesinin çiftliklerinden kovulduğunu öğrenir. Onları amcasının çiftliğinde bulur ve Kaliforniya’ya, yeni bir hayata doğru hep beraber yola çıkarlar. Bu film, büyük buhran zamanlarında fakir bir ailenin öyküsüdür.

under-the-skin

Şehrin Öteki Yüzü (Under the Skin of the City)

Yönetmen: Rahşan Beni itimad

Tuba, bir yün fabrikasında çalışan, kocasının ve 4 çocuğunun yükünü omuzlarında taşıyan bir kadındır. Çocukları için daha iyi bir hayat hayal etmektedir ancak bunu bugüne kadar pek becerememiştir. Büyük oğlu Abbas annesinin bu durumundan endişelenmekte ve aileyi daha iyi duruma getirebilecek daha iyi bir iş aramaktadır. Ancak onun bu çabası, herkesi çok daha zor bir duruma sürükleyecektir.

sahte-tanik-I

Sahte Tanık I (Solomon’s Perjury I: Suspicion)

Yönetmen: Izuru Narushima

14 yaşında bir çocuğun ölümüyle açılan dava, yalancı tanıklıkla sona erer.

Noel sabahı 14 yaşındaki Takuya Kashiwagi’nin cesedi, karla kaplı okul bahçesinde bulunur. Ölümü; görgü tanığı olduğunu iddia eden ancak ismini vermek istemeyen birinin suçlamalarıyla okuldaki gizli düşmanlığı ortaya çıkarmıştır. Yeni bir cinayet planı, kitlesel iletişimin sansasyonel haberciliği, ardından başka bir kurban ve bir diğeri… Peki gizli gerçeği kim biliyordur?

Öğrenciler artık bu işi yetişkinlere bırakmaya niyetli değildir…

Öğretmenler kendilerini korumak için, olayı örtbas etmeye çalışır ancak bir kız öğrenci buna karşı çıkar. Gizli kalmış gerçeği açığa çıkarmak için, okul içinde bir mahkeme düzenlenmesi gerekmektedir. Öğretmenlerin uyguladığı baskıya boyun eğmeyen birkaç öğrenci ortaya çıkar. Ardından başka bir okuldan bir öğrenci savunma avukatı olarak destek vereceğini belirtir. Ve nihayet beş günlük bir dava süreci başlar.

Mahkemede Kashiwagi’nin ailesi, polis ve isimsiz kalmayı tercih eden görgü tanığı tanık kürsüsüne çıktıkça olayın gizemi yavaş yavaş açığa çıkmaya başlayacaktır. Bu süre zarfında Takuya Kashiwagi’nin hayattayken nasıl biri olduğuna ilişkin belirgin bir izlenim oluşacaktır. Ancak, en sonunda hiç beklenmedik bir tanık ortaya çıkar ve mahkeme temellerinden sarsılır. Yoksa bu duruşma baştan sona bir düzmece midir?

sahte-tanik-II

Sahte Tanık II (Solomon’s Perjury I: Judgment)

Yönetmen: Izuru Narushima

Sahte Tanık II. Bölüm, Japon sinema tarihinin en büyük gizemine doğru ilerleyen bir final sunuyor. Film, Miyuki Miyabe’nin gerçek hikayesine dayanmaktadır ve yönetmenliğini “Rebirth” filmiyle ünlenen Izuru Narushima üstlenmiştir. Gişe rekorları kıran Sahte Tanık II: Yargı ‘da gerçekte ne olduğunu nihayet öğreniyoruz. Öğrenciler tarafından yürütülen ve eşi benzeri görülmemiş bu dava, Joto No.3 Lisesinde açılıyor. Davalı Shunji Oide, sınıf arkadaşını imzasız bir mektup yollayarak öldürmekten yargılanan belalı bir öğrenciydi. Bu davanın görülmesinde ısrarcı olan Ryoko Fujino savcı görevini üstlenmiştir. Ryoko’nun karşı karşıya olduğu Kazuhiko Kambara ise başka bir okuldan gelmiş olan, Oide’nin masumiyetine güvenen bir öğrenciydi. Yanlış yönlendirmeler ve gizli eğilimler, bu öğrencinin ölümüne giden yola karışmış olan herkesin hayatını derinden etkilemiştir. Öğrencilerin sıkı çalışması sonucu beklenmeyen bir tanık yalancı şahitlik yaptığını itiraf etmiş ve sonuçta yalanlarla örülü bir yolda muhteşem bir sonuca ulaşıyoruz.

yarim

Yarım (The Half)

Yönetmen: Bahman Kamyar

Azar, babasının ölümünden ve annesinin yeni evliliğinden sonra, ucuz bir motelde kendi başına yaşayan genç bir kızdır. Okumak ve faturalarını ödemek için özel bir çocuk hastanesinde çalışmaktadır. Kaldığı motel ilaçlanacağı için annesinin ve yeni üvey babasının evinde birkaç gece kalmaktan başka çaresi yoktur.Annesinin problemleri ve uyuşturucu etkisi altındaki üvey babasının tacizleri Azar’ı rahatsız etmektedir. Bir gece yarısı üvey babası Azar’a odasında saldırır, annesi ise onu kurtarmaya çalışırken üvey babasının elinde can verir.

Azar artık yalnızdır ve zavallı annesi için adalet istemektedir. Yargıçtan ölüm cezası ister. Ancak büyük bir problem vardır. Kanuna göre bir kadının kan parası, bir erkeğin yarısıdır. Bu yüzden Azar, üvey babasının mahkum edilebilmesi için kan parasının kalan yarısını onun ailesine ödemek zorundadır. Bu Azar için çok zorlu bir süreçtir, ama annesini öldüren adamın adalete hesap vermesi için bunu yapmaya mecburdur. Ve bu parayı toplama arayışında pek çok tehlikeyle karşı karşıya gelecektir.

benimadimnero

Benim Adım Nero (Soy Nero)

Yönetmen: Rafi Pitts

Meksika ve ABD arasındaki sınır hattı Meksikalı gençlerin yaşamlarının bir parçasıdır. Sınır çitini kumsaldaki bir voleybol ağı gibi kullanmakta, sınırın karşı tarafından eşit sayıda oyuncuyla kendi uluslararası maçlarını yapmaktadırlar. Bir gün Nero metrelerce yükseklikteki çelik bariyerlere tırmandığında, bunu daha önce defalarca yaptığını fark ederiz, çünkü hiçbir şey onu Amerikan vatandaşı olma rüyasından alıkoyamaz.

Ağabeyinin yolundan giderek Los Angeles’a varır. En büyük hayali; zenginlerin ve ünlülerin havuzlu, garajlı malikanelerinde yaptığı gibi farklı bir hayat sürmektir. Çabucak bir yeşil kart sahibi olmasının tek yoluysa, gönüllü askerlik yapmaktan geçmektedir. Nero, göz açıp kapayıncaya kadar kendini Orta Doğu’da, elinde makineli tüfek Amerikan vatandaşlığı için savaşırken bulur.

Rafi Pitts bu yeni melodramında, bir başka gezginin varoluş yolculuğunu beyaz perdeye taşımaktadır.

sari-kus

Bir Sarı Kuş (A Yellow Bird)

Yönetmen: K Rajagopal

Siva kaçakçılık suçundan dolayı girdiği hapishaneden yıllar sonra çıkmış Singapur-Hint melezi bir adamdır. Annesinden bağışlayıcı bir tavır göremez, eski karısı ve kızını bulmak için bir takım maceralara girişir. Kızını ve eski karısını bulma umuduyla kadın ticareti yapan Çinli bir organizasyondan yardım ister ve ailesiyle ilgili dayanılmaz bir gerçekle karşı karşıya kalır. Suçluluk duygusundan kurtulmak için kendinden ne kadar uzağa kaçabilir?

babamin-kanatlari1

Babamın Kanatları (My Father Wings)

Yönetmen:Kıvanç Sezer

Ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen inşaat işçisi İbrahim için yaşamdaki en değerli şey uzaktaki ailesidir. Yeğeni Yusuf ise yükselme hırsıyla dolu genç bir işçidir ve amcasının durumunu anlamaktan uzaktır. Çalışma şartlarının giderek zorlaştığı bu toplu konut şantiyesinde kendini giderek daha değersiz hisseden İbrahim’in zihninde şu soru daha belirgin hale gelir: Geride ailesine bırakacağı ne vardır: Yaşamı mı, ölümü mü?

savci-avukat-baba-ve-ogul

Savcı, Avukat, Baba Ve Oğlu (The Prosecutor, The Defender, The Father & His Son)

Yönetmen:Iglika Triffonova

Eski Yugoslavya için açılan Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi:

Bosna savaşı sırasında komutanlık yapan, savaş suçu işlediği gerekçesiyle yargılanan Milorad Krstić’in duruşmasında iki hırslı avukat karşı karşıya gelir. Savunma avukatı Mikhail Finn, müvekkiline yöneltilen tüm suçlamaları çürütmeyi başarmıştır. Krstić’in suçluluğundan emin olan iddia makamı avukatı Catherine Lagrange ise, Krstić’i suçlu çıkaracak deliller sunacak genç bir adamı tanık sandalyesine çıkarır. Genç adam çocukken ailesi tarafından terk edildiğini ve ardından Krstić’in birliğine katıldığını iddia eder. Savunma avukatı Finn, tanığın beyanının gerçekliğini araştırmaya başlar ve kısa bir süre sonra genç adamın ailesine ulaşır.

uc_uc_bocegim

Uç Uç Böceğim (Fly Away Home)

Yönetmen: Mirjam Unger

1945 yılında Viyana. Savaşın dehşetini ve Rus işgalini 9 yaşındaki Christine’in masum göslerinden izliyoruz. Bugünün çocukları savaş hakkında ne kadar az şey biliyorlarsa Christine’in de barış hakkında o kadar az fikri vardır. Bombalanmış ve beş parasız bir halde ailesiyle şehir dışında bir villaya sığınırlar. Tek sahip oldukları şey başlarının üstündeki çatılarıdır. Alman ordusu çekildikten sonra kontrol Ruslara geçer. Herkes Ruslardan çok korkmaktadır. Christine dışında herkes.

Film Gösterimleri Atlas ve Feriye’de

Festivalin Altın Terazi Uzun ve Kısa Metrajlı Filmler Yarışmalarında ödüller sahiplerini bulmak üzere 30 Eylül 2016-6 Ekim 2016 tarihlerinde Beyoğlu Atlas ve Ortaköy Feriye sinemalarında gösterimde olacak.

Akademik Programlar ve Paneller

Panelleri ve söyleşileri ile farklılaşan festivalin akademik oturumları, 5 gün boyunca İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda ücretsiz katılımla takip edilebliecek.5 günde  16 oturum gerçekleştirilecek.

 

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, RadikalGenç, Birgün, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı, Sendika.org, ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri ve İran Sineması kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihâzırda bir vakıf üniversitesinde sinema tarihi dersleri veriyor. Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmenliğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinema Haberleri

32. Ankara Film Festivali’nde Anadolu Leoparı Ödülleri Topladı

Emre Kayiş’in “Anadolu Leoparı” filmi toplamda 4 ödülün sahibi oldu.

Devamını Oku
Sinema Haberleri

22. İzmir Kısa Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışacak filmler belli oldu.             İzmir Kısa Film Festivali, bu yıl 22.kez İzmirli sinemaseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. Başta Kültür Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Fransız Kültür Merkezi ve Alman Kültür Merkezi destekleri […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

Ankara Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı (Dünya KİV) tarafından 4-12 Kasım tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek 32. Ankara Film Festivali’nde Ulusal Uzun Film, Belgesel Film ve Kısa Film dallarında yarışma heyecanı yaşayacak filmler belli oldu. Akademisyenler Fulten Larlar ile İclal Can Gürbüz ve DünyaKİV Başkanı İrfan Demirkol’dan oluşan ön seçici kurul Ulusal Uzun Film Yarışması’na başvuran 55 film arasından yarışacak 10 filmi belirledi. Değerlendirme sonucu; Emre Kayiş yönetmenliğindeki “Anadolu Leoparı”, Fikret Reyhan imzalı “Çatlak”, Erdem Tepegöz’ün yönettiği “Gölgeler İçinde”, Selman Nacar’ın […]

Devamını Oku