RUS SİNEMASI  4. ULUSLARARASI BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ’NDE

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 10-18 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Festivali n bu yıl ki fokus ülkesi Rusya. Rusya’nın son dönem önemli filmleri ve klasik Sovyet sineması örneklerinden oluşan 5 filmlik bir seçki sinemaseverleri bekliyor. Gösterimler; Atlas, Beyoğlu, Feriye sinemalarında yapılacak.

potemkin2-500x500

POTEMKİN ZIRHLISI-BATTLESHİP POTEMKIN

1925, Sergei M. Eisenstein

Yıl 1905. Potemkin Zırhlısı’nın dayanılmaz koşulları denizcilerin, özellikle de Vakulinchik’in isyan etmesine sebep olur. Gemi doktorunun kokuşmuş etleri yemenin sağlıklı olduğunu açıklamasından sonra gemide huzursuzluk giderek büyür ve ölüm emirleri verilmeye başlanır. Bunun üzerine Vakulinchik, arkadaşlarını subaylara karşı ayaklanmaları için ikna etmeye çalışır ve bunu başarır. Tüm subaylar öldürülür ve gemi artık “kurtarılmıştır”. Çatışmalar esnasında Vakulinchik hayatını kaybetmiştir. Naaşı devrimin bir simgesi olarak Odessa Limanı’na yerleştirilir. Odessa halkı limana akın eder ve Potemkin’deki ayaklanmaya destek olurlar. Bu esnada Çarlık askerleri gelir ve limandaki halkı katletmeye başlarlar ve Odessa’daki isyanı tamamen bastırırlar. Potemkin’i yok etmesi için bir filo gönderilir. Fakat bu filodaki denizciler taraf değiştirerek, Potemkin’in zarar almadan gitmesini sağlarlar.

the-chekhov1-500x500

ÇEHOV KARDEŞLER -THE CHEKHOV BROTHERS

2014,Mikhail Ugarov

Film, 1880’lerin ortalarında, Çehov kardeşlerin Moskova yakınlarında bulunan malikanesinde, bir yaz gününde geçmektedir.

Talihsiz ve kalabalık ailesini geçindirmek için var gücüyle çalışan ve bu uğurda kendini feda eden 26 yaşındaki Anton, meteliksiz babası, hasta annesi ve kardeşlerinin yükünü omuzlarında taşımakta, günlerini ucuz dergiler için kısa mizah hikayeleri yazarak geçirmektedir. Geleceğin büyük yazarı Anton Çehov, yeteneğini keşfetmek üzeredir.

franco1-500x500

FRANCOFONYA-FRANCOFONIA

2015, Alexander Sokurov

Yaşlı kıta, bir yüzyılı daha geride bırakmıştır. Devasa ordular medeniyetin kalbini çiğnemekte ve top sesleri bir kez daha kulakları çınlatmaktadır. Milyonlarca saatlik, milyonlarca dakikalık emek ve azimle inşa edilmiş olan, muazzam, büyüleyici ve kutsal olan her ne varsa, katliamlar ve harabelerin arasında silinip gitmiştir. Yönetmen Alexander Sokurov, Louvre Müzesindeki sanat hazinesini korumaya çalışan Jacques Jaujard ve Count Franziskus Wolff Metternich’in hikayesini anlatmakta, sanat ve güç arasındaki ilişkiyi irdelerken, dünyanın gördüğü en yıkıcı çatışmaların göbeğinde sanatın bize, bizim hakkımızda ne söylediğini sorgulamaktadır.

elixir-foto1-500x500

İKSİR-ELIXIR

2015, Daniil Zinchenko

Sanatçı ve yönetmen Daniil Zinchenko’nun, ilk uzun metraj filmi olan “Elixir” (İksir), bilim adamları, partizanlar, kozmonotlar, ‘yetkili şahıslar’ ve “Anavatan Rusya’nın içinde yer aldığı modern bir peri masalıdır. Bir bilim adamı ve asistanı, ölüleri diriltecek bir iksir için malzeme toplamaktadır. Bu esnada, ‘yetkili şahıslar’ da suyu petrole dönüştürme gücüne sahip bir marangozun peşine düşerler.

the-student1-500x500

ÖĞRENCİ-THE STUDENT

2016,Kirill Serebrennikov

Veniamin İncil’e takıntılıdır. Rus genci, İncil’i tekrar tekrar okumakta ve kelimesi kelimesi ezberlediği bölümleri alıntılayarak hararetli konuşmalar yapmaktadır. Bağnazlığı, yüzme derslerinde kendini belli etmeye başlar, bu derslerde Veniamin dini sebeplerle soyunmayı reddeder; okulda Yaratılışçılık’a ilişkin konuşmalar yapmaya başlar. Annesi oğlunun uyuşturucu kullandığından ya da özgüven problemi olduğundan şüphelenir. Fakat Veniamin tamamen farklı bir misyon yüklenmiştir. Film, Marius Mayenburg’un Almanca oyunu “Martyr” den uyarlanmıştır.

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, RadikalGenç, Birgün, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı, Sendika.org, ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri ve İran Sineması kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihâzırda bir vakıf üniversitesinde sinema tarihi dersleri veriyor. Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmenliğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinema Haberleri

32. Ankara Film Festivali’nde Anadolu Leoparı Ödülleri Topladı

Emre Kayiş’in “Anadolu Leoparı” filmi toplamda 4 ödülün sahibi oldu.

Devamını Oku
Sinema Haberleri

22. İzmir Kısa Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışacak filmler belli oldu.             İzmir Kısa Film Festivali, bu yıl 22.kez İzmirli sinemaseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. Başta Kültür Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Fransız Kültür Merkezi ve Alman Kültür Merkezi destekleri […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

Ankara Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı (Dünya KİV) tarafından 4-12 Kasım tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek 32. Ankara Film Festivali’nde Ulusal Uzun Film, Belgesel Film ve Kısa Film dallarında yarışma heyecanı yaşayacak filmler belli oldu. Akademisyenler Fulten Larlar ile İclal Can Gürbüz ve DünyaKİV Başkanı İrfan Demirkol’dan oluşan ön seçici kurul Ulusal Uzun Film Yarışması’na başvuran 55 film arasından yarışacak 10 filmi belirledi. Değerlendirme sonucu; Emre Kayiş yönetmenliğindeki “Anadolu Leoparı”, Fikret Reyhan imzalı “Çatlak”, Erdem Tepegöz’ün yönettiği “Gölgeler İçinde”, Selman Nacar’ın […]

Devamını Oku