RUS SİNEMASI  4. ULUSLARARASI BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ’NDE

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 10-18 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Festivali n bu yıl ki fokus ülkesi Rusya. Rusya’nın son dönem önemli filmleri ve klasik Sovyet sineması örneklerinden oluşan 5 filmlik bir seçki sinemaseverleri bekliyor. Gösterimler; Atlas, Beyoğlu, Feriye sinemalarında yapılacak.

potemkin2-500x500

POTEMKİN ZIRHLISI-BATTLESHİP POTEMKIN

1925, Sergei M. Eisenstein

Yıl 1905. Potemkin Zırhlısı’nın dayanılmaz koşulları denizcilerin, özellikle de Vakulinchik’in isyan etmesine sebep olur. Gemi doktorunun kokuşmuş etleri yemenin sağlıklı olduğunu açıklamasından sonra gemide huzursuzluk giderek büyür ve ölüm emirleri verilmeye başlanır. Bunun üzerine Vakulinchik, arkadaşlarını subaylara karşı ayaklanmaları için ikna etmeye çalışır ve bunu başarır. Tüm subaylar öldürülür ve gemi artık “kurtarılmıştır”. Çatışmalar esnasında Vakulinchik hayatını kaybetmiştir. Naaşı devrimin bir simgesi olarak Odessa Limanı’na yerleştirilir. Odessa halkı limana akın eder ve Potemkin’deki ayaklanmaya destek olurlar. Bu esnada Çarlık askerleri gelir ve limandaki halkı katletmeye başlarlar ve Odessa’daki isyanı tamamen bastırırlar. Potemkin’i yok etmesi için bir filo gönderilir. Fakat bu filodaki denizciler taraf değiştirerek, Potemkin’in zarar almadan gitmesini sağlarlar.

the-chekhov1-500x500

ÇEHOV KARDEŞLER -THE CHEKHOV BROTHERS

2014,Mikhail Ugarov

Film, 1880’lerin ortalarında, Çehov kardeşlerin Moskova yakınlarında bulunan malikanesinde, bir yaz gününde geçmektedir.

Talihsiz ve kalabalık ailesini geçindirmek için var gücüyle çalışan ve bu uğurda kendini feda eden 26 yaşındaki Anton, meteliksiz babası, hasta annesi ve kardeşlerinin yükünü omuzlarında taşımakta, günlerini ucuz dergiler için kısa mizah hikayeleri yazarak geçirmektedir. Geleceğin büyük yazarı Anton Çehov, yeteneğini keşfetmek üzeredir.

franco1-500x500

FRANCOFONYA-FRANCOFONIA

2015, Alexander Sokurov

Yaşlı kıta, bir yüzyılı daha geride bırakmıştır. Devasa ordular medeniyetin kalbini çiğnemekte ve top sesleri bir kez daha kulakları çınlatmaktadır. Milyonlarca saatlik, milyonlarca dakikalık emek ve azimle inşa edilmiş olan, muazzam, büyüleyici ve kutsal olan her ne varsa, katliamlar ve harabelerin arasında silinip gitmiştir. Yönetmen Alexander Sokurov, Louvre Müzesindeki sanat hazinesini korumaya çalışan Jacques Jaujard ve Count Franziskus Wolff Metternich’in hikayesini anlatmakta, sanat ve güç arasındaki ilişkiyi irdelerken, dünyanın gördüğü en yıkıcı çatışmaların göbeğinde sanatın bize, bizim hakkımızda ne söylediğini sorgulamaktadır.

elixir-foto1-500x500

İKSİR-ELIXIR

2015, Daniil Zinchenko

Sanatçı ve yönetmen Daniil Zinchenko’nun, ilk uzun metraj filmi olan “Elixir” (İksir), bilim adamları, partizanlar, kozmonotlar, ‘yetkili şahıslar’ ve “Anavatan Rusya’nın içinde yer aldığı modern bir peri masalıdır. Bir bilim adamı ve asistanı, ölüleri diriltecek bir iksir için malzeme toplamaktadır. Bu esnada, ‘yetkili şahıslar’ da suyu petrole dönüştürme gücüne sahip bir marangozun peşine düşerler.

the-student1-500x500

ÖĞRENCİ-THE STUDENT

2016,Kirill Serebrennikov

Veniamin İncil’e takıntılıdır. Rus genci, İncil’i tekrar tekrar okumakta ve kelimesi kelimesi ezberlediği bölümleri alıntılayarak hararetli konuşmalar yapmaktadır. Bağnazlığı, yüzme derslerinde kendini belli etmeye başlar, bu derslerde Veniamin dini sebeplerle soyunmayı reddeder; okulda Yaratılışçılık’a ilişkin konuşmalar yapmaya başlar. Annesi oğlunun uyuşturucu kullandığından ya da özgüven problemi olduğundan şüphelenir. Fakat Veniamin tamamen farklı bir misyon yüklenmiştir. Film, Marius Mayenburg’un Almanca oyunu “Martyr” den uyarlanmıştır.

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri, İran Sineması ve Film Gibi Geçti-Ediz Hun kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihazırda Üsküdar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Gazete Duvar’da köşe yazarı ve Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmeni olan Oylum; Türkiye PEN Yazarlar Derneği, FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) ve FEDERO (Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu) Üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinema Haberleri

Altın Koza’da 11 Film Yarışacak

ADANA Büyükşehir Belediyesi tarafından 18-24 Eylül’de gerçekleştirilecek 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması”nın finalistleri belli oldu. Festivalde; Alpgiray M. Uğurlu’nun ‘Açık Kapılar Ardında’, Umut Evirgen’in ‘Annesinin Kuzusu’, Eylem Kaftan’ın ‘Bir Gün, 365 Saat’,  Fikret Reyhan’ın ‘Cam Perde’, Tufan Şimşekcan’ın ‘Ceylin’,  Tunahan Kurt’un ‘Karganın Uykusu’, Büşra Bilginer’in ‘Kıyıda’,  Esra Saydam […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

MUBİ’nin Eylül Programı Belli Oldu

Dijital film platformu MUBİ’nin Eylül 2023 programı belli oldu. Listede hem yerli hem de yabancı seçkin filmler yer alıyor. MUBI Eylül Ayı Programı 1 Eylül Oyuncakçı Saklı Yadigarlar (Yağmur Kartal) 1 Eylül Kimse Farketmiyor / Nobody Knows (Hirokazu Koreeda) 1 Eylül Turist /Force Majeure (Ruben Östlund) 1 Eylül Aşk / Her (Spike Jonze) 1 Eylül […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

Amasra Uluslararası Şehir Festivali Başlıyor

Amasra Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Amasra Uluslararası Şehir Festivali’nin programı belli oldu! Bartın’ın Amasra ilçesinde düzenlenecek festival kapsamında konserler, tiyatro oyunu, film gösterimleri, atölyeler, seramik, resim ve panel etkinlikleri gerçekleştirilecek. 30 Ağustos’ta açılış kortejiyle başlayacak festivalde; ‘Kadın, Yaşam, Özgürlük’ başlığıyla yapılacak, söyleşide Nazan Kesal, Haşim Hüsrevşahi ve Berfin Zenderlioğlu konuşmacı olarak yer alıyor. […]

Devamını Oku