TÜRKİYE SİNEMASININ EN İYİLERİ 49. SİYAD ÖDÜLLERİ SAHİPLERİYLE BULUŞUYOR

Sinema Yazarları Derneği, 2016 Türkiye sinemasının ‘En İyi’lerini belirledi. Şişli Belediyesi’nin katkılarıyla 15 Mart Çarşamba akşamı Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek törende, belgesel ve kısa film dahil 15 dalda ödül kazanan film ve sanatçılar açıklanacak.

SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) üyeleri, 2016’da Türkiye’de vizyona giren 137 yerli yapımı, iki turlu oylama ile değerlendirerek, uzun metraj kurmaca filmlerin 12 dalda ‘en iyiler’ini seçti. Bu yılki törende ayrıca bir ilk gerçekleşerek, geçen yıl yaşama veda eden SİYAD onursal üyesi Giovanni Scognamillo’nun anısına Gio Fantastik Sinema Ödülü verilecek.

Törende bu ödüllerin yanı sıra, SİYAD Belgesel Kurulu ve SİYAD Kısa Film Kurulu’nun ön seçici olarak belirlediği altı belgesel ile beş kısa film arasında yapılan oylamanın sonuçları üzerinden En İyi Belgesel ve Kısa Film ödülleri ile Emek Ödülü’nün sahipleri açıklanacak; ayrıca belgesel yönetmeni Metin Kaya ve sinema oyuncusu Arzu Okay’a Onur Ödülleri verilecek.

Türkiye’de geçen yıl vizyona giren 227 yabancı film arasından SİYAD üyelerinin En İyi Yabancı Film olarak seçtiğiCarol’ın ithalatçısı Fabula Films temsilcisi de ödülünü törende alacak.

Sunuculuğunu sinema, TV ve tiyatro oyuncusu Tuğrul Tülek’in üstlendiği törende, her ikisini de geçen yıl yitirdiğimiz Vedat Türkali’nin senaryosunu yazdığı Karanlıkta Uyananlar (1964) ve Tarık Akan’ın başrolde oynadığı Çark (1987) isimli işçi sınıfı mücadelesi konulu filmlerin final sahnelerinden Barış Saydam tarafından kurgulanan bir seçki, Replikas ve Reverie Falls On All gruplarından tanınan müzisyen Burak Tamer’in canlı müzik performansı eşliğinde perdeye gelecek.

Törenin açılışında ise, 2009’da Selda Öztürk’ün eğitmenliğinde kurulan, çok sayıda kadının ritim ile kadın öykülerine ses verdiği bir grup olan Ritim Kolektif’in sunacağı bir dinleti gerçekleşecek.

49. SİYAD Ödül Töreni’nde ödüller, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Mustafa Alabora, Özcan Alper, Deniz Akçay Katıksız, Esme Madra, Yiğit Özşener, Tayfun Pirselimoğlu, Tilbe Saran, Burak Tamer, Ahmet Mümtaz Taylan, Durul Taylan, Yıldırım Türker, Özcan Vardar, Ahmet Soner, Hilmi Etikan, Yıldız Etikan, Sinema Emekçileri Sendikası Başkanı Zafer Ayden, Sinema Televizyon Sendikası Başkanı Gökhal Özgül ve Tuğrul Eryılmaz tarafından sahiplerine takdim edilecek.

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri, İran Sineması ve Film Gibi Geçti-Ediz Hun kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihazırda Üsküdar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Gazete Duvar’da köşe yazarı ve Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmeni olan Oylum; Türkiye PEN Yazarlar Derneği, FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) ve FEDERO (Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu) Üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinema Haberleri

Altın Koza’da 11 Film Yarışacak

ADANA Büyükşehir Belediyesi tarafından 18-24 Eylül’de gerçekleştirilecek 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması”nın finalistleri belli oldu. Festivalde; Alpgiray M. Uğurlu’nun ‘Açık Kapılar Ardında’, Umut Evirgen’in ‘Annesinin Kuzusu’, Eylem Kaftan’ın ‘Bir Gün, 365 Saat’,  Fikret Reyhan’ın ‘Cam Perde’, Tufan Şimşekcan’ın ‘Ceylin’,  Tunahan Kurt’un ‘Karganın Uykusu’, Büşra Bilginer’in ‘Kıyıda’,  Esra Saydam […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

MUBİ’nin Eylül Programı Belli Oldu

Dijital film platformu MUBİ’nin Eylül 2023 programı belli oldu. Listede hem yerli hem de yabancı seçkin filmler yer alıyor. MUBI Eylül Ayı Programı 1 Eylül Oyuncakçı Saklı Yadigarlar (Yağmur Kartal) 1 Eylül Kimse Farketmiyor / Nobody Knows (Hirokazu Koreeda) 1 Eylül Turist /Force Majeure (Ruben Östlund) 1 Eylül Aşk / Her (Spike Jonze) 1 Eylül […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

Amasra Uluslararası Şehir Festivali Başlıyor

Amasra Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Amasra Uluslararası Şehir Festivali’nin programı belli oldu! Bartın’ın Amasra ilçesinde düzenlenecek festival kapsamında konserler, tiyatro oyunu, film gösterimleri, atölyeler, seramik, resim ve panel etkinlikleri gerçekleştirilecek. 30 Ağustos’ta açılış kortejiyle başlayacak festivalde; ‘Kadın, Yaşam, Özgürlük’ başlığıyla yapılacak, söyleşide Nazan Kesal, Haşim Hüsrevşahi ve Berfin Zenderlioğlu konuşmacı olarak yer alıyor. […]

Devamını Oku