TÜRKİYE SİNEMASININ EN İYİLERİ 49. SİYAD ÖDÜLLERİ SAHİPLERİYLE BULUŞUYOR

Sinema Yazarları Derneği, 2016 Türkiye sinemasının ‘En İyi’lerini belirledi. Şişli Belediyesi’nin katkılarıyla 15 Mart Çarşamba akşamı Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek törende, belgesel ve kısa film dahil 15 dalda ödül kazanan film ve sanatçılar açıklanacak.

SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) üyeleri, 2016’da Türkiye’de vizyona giren 137 yerli yapımı, iki turlu oylama ile değerlendirerek, uzun metraj kurmaca filmlerin 12 dalda ‘en iyiler’ini seçti. Bu yılki törende ayrıca bir ilk gerçekleşerek, geçen yıl yaşama veda eden SİYAD onursal üyesi Giovanni Scognamillo’nun anısına Gio Fantastik Sinema Ödülü verilecek.

Törende bu ödüllerin yanı sıra, SİYAD Belgesel Kurulu ve SİYAD Kısa Film Kurulu’nun ön seçici olarak belirlediği altı belgesel ile beş kısa film arasında yapılan oylamanın sonuçları üzerinden En İyi Belgesel ve Kısa Film ödülleri ile Emek Ödülü’nün sahipleri açıklanacak; ayrıca belgesel yönetmeni Metin Kaya ve sinema oyuncusu Arzu Okay’a Onur Ödülleri verilecek.

Türkiye’de geçen yıl vizyona giren 227 yabancı film arasından SİYAD üyelerinin En İyi Yabancı Film olarak seçtiğiCarol’ın ithalatçısı Fabula Films temsilcisi de ödülünü törende alacak.

Sunuculuğunu sinema, TV ve tiyatro oyuncusu Tuğrul Tülek’in üstlendiği törende, her ikisini de geçen yıl yitirdiğimiz Vedat Türkali’nin senaryosunu yazdığı Karanlıkta Uyananlar (1964) ve Tarık Akan’ın başrolde oynadığı Çark (1987) isimli işçi sınıfı mücadelesi konulu filmlerin final sahnelerinden Barış Saydam tarafından kurgulanan bir seçki, Replikas ve Reverie Falls On All gruplarından tanınan müzisyen Burak Tamer’in canlı müzik performansı eşliğinde perdeye gelecek.

Törenin açılışında ise, 2009’da Selda Öztürk’ün eğitmenliğinde kurulan, çok sayıda kadının ritim ile kadın öykülerine ses verdiği bir grup olan Ritim Kolektif’in sunacağı bir dinleti gerçekleşecek.

49. SİYAD Ödül Töreni’nde ödüller, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Mustafa Alabora, Özcan Alper, Deniz Akçay Katıksız, Esme Madra, Yiğit Özşener, Tayfun Pirselimoğlu, Tilbe Saran, Burak Tamer, Ahmet Mümtaz Taylan, Durul Taylan, Yıldırım Türker, Özcan Vardar, Ahmet Soner, Hilmi Etikan, Yıldız Etikan, Sinema Emekçileri Sendikası Başkanı Zafer Ayden, Sinema Televizyon Sendikası Başkanı Gökhal Özgül ve Tuğrul Eryılmaz tarafından sahiplerine takdim edilecek.

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, RadikalGenç, Birgün, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı, Sendika.org, ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri ve İran Sineması kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihâzırda bir vakıf üniversitesinde sinema tarihi dersleri veriyor. Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmenliğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinema Haberleri

32. Ankara Film Festivali’nde Anadolu Leoparı Ödülleri Topladı

Emre Kayiş’in “Anadolu Leoparı” filmi toplamda 4 ödülün sahibi oldu.

Devamını Oku
Sinema Haberleri

22. İzmir Kısa Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışacak filmler belli oldu.             İzmir Kısa Film Festivali, bu yıl 22.kez İzmirli sinemaseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. Başta Kültür Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Fransız Kültür Merkezi ve Alman Kültür Merkezi destekleri […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

Ankara Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı (Dünya KİV) tarafından 4-12 Kasım tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek 32. Ankara Film Festivali’nde Ulusal Uzun Film, Belgesel Film ve Kısa Film dallarında yarışma heyecanı yaşayacak filmler belli oldu. Akademisyenler Fulten Larlar ile İclal Can Gürbüz ve DünyaKİV Başkanı İrfan Demirkol’dan oluşan ön seçici kurul Ulusal Uzun Film Yarışması’na başvuran 55 film arasından yarışacak 10 filmi belirledi. Değerlendirme sonucu; Emre Kayiş yönetmenliğindeki “Anadolu Leoparı”, Fikret Reyhan imzalı “Çatlak”, Erdem Tepegöz’ün yönettiği “Gölgeler İçinde”, Selman Nacar’ın […]

Devamını Oku