Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin kazananları belli oldu!

Bu yıl 5. yaşını kutlayan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin kazananları belli oldu. Dün gece gerçekleşen kapanış gecesinde, Andaç Haznedaroğlu’nun yönettiği Misafir”ulusal yarışmada, İranlı yönetmen Parviz Shahbazi’nin “Malaria” adlı filmi de uluslararası yarışmada Büyük Ödül’ün sahibi oldu. Politika, sinema ve medya dünyasından pek çok ismin katıldığı gecede ayrıca, festivalin Onur Konuğu olarak İstanbul’a gelen Macar sinemacı Béla Tarr’a Yaşam Boyu Başarı Ödülü verildi.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, dün gece (26 Kasım) Cemal Reşit Rey’de düzenlenen ödül töreni ve kapanış gecesiyle sona erdi. Ebru Akel’in sunuculuğunu yaptığı ve Festival Başkanı Ogün Şanlıer, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, TRT Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Yürekli’nin de katıldığı gecede ödüller de sahiplerini buldu.

Usta yönetmene Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Gecenin ilk ödülü, festivalin Onur Konuğu olarak İstanbul’a gelen Macar sinemacıBéla Tarr’ın oldu. Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün bu yılki sahibi olan usta yönetmen, ödülünü T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy’dan aldı ve İstanbul’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek “Sabahın dördünde sete gittiğinizde her şey çok soğuktur. Ama bilmelisiniz ki, dünyaya bakış açını dik tutmalısın ve bir gün bu sıcak ödülü alacağınızı bilmelisiniz” dedi.

Ulusal Sinema’da Büyük Ödül ‘Misafir’in!

Başkanlığını Derviş Zaim’in yaptığı, Ayfer Tunç, Aylin Zoi Tinel, Feza Çaldıran ve Aslı Tandoğan’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi, bu yıl 8 filmi değerlendirdi. Yarışmada Andaç Haznedaroğlu’nun yönetmenliğini yaptığıMisafir”,En İyi Film ve En İyi Kurgu (Ahmet Hafez, Can Yağan) ödüllerini alırken, Pelin Esmer de“İşe Yarar Bir Şey”filmiyle En İyi Yönetmen seçildi. Yarışmada, Selman KılıçaslanBütün Saadetler Mümkündür”ile En İyi SenaryoÖdülü’nü,Marton MiklauzicSarı Sıcak”ile En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü kazanırken; En İyi Kadın Oyuncu“İşe Yarar Bir Şey” ile Öykü Karayel, En İyi Erkek Oyuncu da “Murtaza” filmindeki performansıyla Cezmi Baskın seçildi.

Parviz Shahbazi

Uluslararası yarışmada ödüller İran sinemasına gitti

Aida Begic’in başkanlığını üstlendiği, Daphné Patakia,Signe Zeilich-Jensen, László Rajkve Zrinko Ogresta’dan oluşan Uluslararası Uzun Metraj Film YarışmasıJürisi’nin seçimi ise, İranlı yönetmen Parviz Shahbazi’nin “Malaria”sından yana oldu. Shahbazi’nin filmi, En İyi Film Ödülü’nün yanı sıra, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu (Saghar Ghanaat) ödüllerini de topladı. Yarışmanın bir diğer İranlı yönetmeni Majid Majidi’nin yönettiği Beyond The Clouds/Bulutların Ardında;En İyi Kurgu (Hassan Hassandoost) ve En İyi Erkek Oyuncu (Ishaan Khattar) dallarında ödülleri alırken; Brezilyalı yönetmen Davi Pretto’nun“Rifle” filmi de En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nün (Glauco Firpo) sahibi oldu.

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü“Sefiller”in

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’ninAsja Krsmanović, Gözde Kural ve Hakkı Kurtuluş’tan oluşanKısa Kurmaca Film Yarışması Jürisi, ulusal yarışmadaNecip Çağhan Özdemir’in Mutluluk”, uluslararası yarışmada ise Kaveh Mazaheri’nin Retouchadlı filmlerini seçerken; Aysim Türkmen, Kerime Şenyücel ve Mohammed Almughanni’den kurulu Kısa Belgesel Yarışması Jürisi de ulusal yarışmadaMehmet Can Mıcık’ın “Menderes Kıyısında”, uluslararası yarışmada da Karlis Lesins’in Grandfathers Father/Büyük Dede adlı filmlerini En İyi Kısa Belgesel olarak seçti.

Kısa film yarışmasının jürilerinin ortak kararıyla belirlenen ve 25.000 TL değerindeki Ahmet Uluçay Büyük Ödülüise Ladj Ly’nin yönettiği “Les Miserables/Sefiller” filmine verildi. Burçak Evren, Murat KarahüseyinoğluveMustafa Ziya Ülkenciler’den oluşan İstanbul Medya Akademisi Destekli Kısa Filmler Jürisi’nin belirlediği Genç Yetenek Ödülü ise “Küçük Papatya” adlı kısa filmi ile Nesip Khantürk’ün oldu.

Sinemayla dolu geçen 10 gün

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl Béla Tarr, Aida Begic, Bobby Roth, Majid Majidi gibi birçok ünlü sinemacıyı İstanbul’da ağırladı ve Brezilya’dan Hindistan’a, İran’dan Kırgızistan’a, 39 ülkeden 43 uzun ve 64 kısa metraj olmak üzere toplam 107 filmlik programıyla İstanbullu sinemaseverlere dolu dolu bir 10 gün yaşattı.

 

 

  1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Ödülleri

Yaşam Boyu Başarı Ödülü:Béla Tarr

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En iyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü: Misafir/ Andaç Haznedaroğlu

En İyi Yönetmen Ödülü: Pelin Esmer / İşe Yarar Bir Şey

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Öykü Karayel / İşe Yarar Bir Şey

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Cezmi Baskın / Murtaza

En İyi Senaryo Ödülü: Selman Kılıçaslan / Bütün Saadetler Mümkündür

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Marton Miklauzic / Sarı Sıcak

En İyi Kurgu Ödülü: Ahmet Hafez, Can Yağan / Misafir

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

En iyi Uluslararası Uzun Film Ödülü: Malaria / Parviz Shahbazi

En İyi Yönetmen Ödülü: Malaria / Parviz Shahbazi

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Saghar Ghanaat / Malaria

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Ishaan Khattar / Beyond The Clouds

En İyi Senaryo Ödülü: Malaria / Parviz Shahbazi

En İyi Sinematografi Ödülü: Glauco Firpo / Rifle

En İyi Kurgu Ödülü: Hassan Hassandoost / Beyond The Clouds

Kısa Metraj Film Yarışması

En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü:Mutluluk / Necip Çağhan Özdemir

En İyi Ulusal Kısa Belgesel Ödülü:Menderes Kıyısında / Mehmet Can Mıcık

En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Ödülü:Retouch / Kaveh Mazaheri

En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Ödülü:Grandfather’s Father / Karlis Lesins

Ahmet UluçayBüyük Ödülü: Les Miserables / Ladj Ly

İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü:Küçük Papatya / Nesip Khantürk

Bosphorus Film Lab

Pitching Kategorisi

TRT Ortak Yapım Ödülü: Mavzer / Fatih Özcan

Digiflame Post Prodüksiyon Hizmet Ödülü: Karıncalar / Onur Yağız

 

Work in Progress Kategorisi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü:Güvercin / Banu Sıvacı

Digiflame Post Prodüksiyon Hizmet Ödülü: Muhammed Ali / Ümit Köreken ve Nursen Çetin Köreken

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri, İran Sineması ve Film Gibi Geçti-Ediz Hun kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihazırda Üsküdar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Gazete Duvar’da köşe yazarı ve Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmeni olan Oylum; Türkiye PEN Yazarlar Derneği, FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) ve FEDERO (Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu) Üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinema Haberleri

Altın Koza’da 11 Film Yarışacak

ADANA Büyükşehir Belediyesi tarafından 18-24 Eylül’de gerçekleştirilecek 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması”nın finalistleri belli oldu. Festivalde; Alpgiray M. Uğurlu’nun ‘Açık Kapılar Ardında’, Umut Evirgen’in ‘Annesinin Kuzusu’, Eylem Kaftan’ın ‘Bir Gün, 365 Saat’,  Fikret Reyhan’ın ‘Cam Perde’, Tufan Şimşekcan’ın ‘Ceylin’,  Tunahan Kurt’un ‘Karganın Uykusu’, Büşra Bilginer’in ‘Kıyıda’,  Esra Saydam […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

MUBİ’nin Eylül Programı Belli Oldu

Dijital film platformu MUBİ’nin Eylül 2023 programı belli oldu. Listede hem yerli hem de yabancı seçkin filmler yer alıyor. MUBI Eylül Ayı Programı 1 Eylül Oyuncakçı Saklı Yadigarlar (Yağmur Kartal) 1 Eylül Kimse Farketmiyor / Nobody Knows (Hirokazu Koreeda) 1 Eylül Turist /Force Majeure (Ruben Östlund) 1 Eylül Aşk / Her (Spike Jonze) 1 Eylül […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

Amasra Uluslararası Şehir Festivali Başlıyor

Amasra Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Amasra Uluslararası Şehir Festivali’nin programı belli oldu! Bartın’ın Amasra ilçesinde düzenlenecek festival kapsamında konserler, tiyatro oyunu, film gösterimleri, atölyeler, seramik, resim ve panel etkinlikleri gerçekleştirilecek. 30 Ağustos’ta açılış kortejiyle başlayacak festivalde; ‘Kadın, Yaşam, Özgürlük’ başlığıyla yapılacak, söyleşide Nazan Kesal, Haşim Hüsrevşahi ve Berfin Zenderlioğlu konuşmacı olarak yer alıyor. […]

Devamını Oku