Elbruz Dağlarından Kırmızı Halılara: Genç Kafkas Yönetmenler 

Oscar’a yollanan çok sayıda Rus filminin yapımcısı olan Rusya’nın en önemli yapımcılarından Alexander Rodnyansky’nin bu genç yönetmenlerin de yapımcısı olması, Rus sinema camiasının bu gençlerde umut gördüğünün kanıtı sayılmalı. Kira Kovalenko’nun Oscar yolunda Cannes’daki başarısını sürdürüp sürdüremeyeceği şimdilik bilinmez ama şurası kesin ki Rus sineması Sokurov sayesinde yerel kültürden farklı tonlarda izler taşıyan yeni yönetmenleri bünyesine ekledi ve ihtiyacı olan taze kana kavuştu. 

94. Oscar Ödülleri için bu yıl Uluslararası En İyi Film dalına 93 ülkeden başvuru yapıldığı duyuruldu. Bu Oscar tarihi için bir rekor. Artık irili ufaklı çok sayıda ülke kendi sinemalarının Oscar yarışında karşılık bulacağına daha fazla inanıyor. 

Türkiye’nin, Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği “Bağlılık Hasan”la katılacağı yarışta Rusya Oscar Komitesi son iki yıldır Kafkas kökenli genç yönetmenlere şans veriyor. Geçen yıl Kantemir Balagov “Sırık” filmiyle aday olurken, bu yıl da Kira Kovalenko Cannes ödüllü “Unclenching The Fists” filmiyle yarışa katıldı. Bu gençler Aleksandr Sokurov’un, 2010 sonrasında Rusya’ya bağlı Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde açtığı yönetmenlik sınıfının mezunları. Sokurov, bu kursta birçok genç yönetmen mezun etmişti. Bu yönetmenler artık Rus sinemasında yer edinmeye başladılar. 

SOKUROV’UN ÖĞRENCİLERİ SES GETİRMEYE BAŞLADI 

2019’un en iyi Rus filmlerinden biri olan “A Russian Youth” filminin yönetmeni Alexander Zolotukhin, Sokurov’un kursuyla sinemaya başlayan yönetmenlerden biri. Zolotukhin bu filmde 1. Dünya Savaşı’nda gözlerini kaybeden bir askerin güçlenen duyma yetisiyle düşman uçaklarını erkenden haber vermesinin hikâyesini anlatıyor. Film, uluslararası festivallerde çok sayıda ödül aldı. 

Vladimir Bitokov da mezuniyet için çektiği kısa filmden sonra ilk uzun metraj filmi olan “Derin Nehirler”i (Deep Rivers) 2018’de çekmişti. Çerkezcenin Kabardey diyalektiğinde çekilen film, oduncu bir ailenin doğanın zor koşullarında hem aile bağlarını yeniden inşa etme hem de doğayla baş etme mücadelelerini anlatıyor. Oldukça estetik bir film olan “Derin Nehirler”, bölgenin yerel özelliklerini, kültürel kodlarını ve belki de en önemlisi dilini kullandığı için oldukça önemli bir çalışma. Film, geçen yıl TRT 2’de de gösterilmişti. 

2020’de Oscar yarışında Rusya’yı temsil eden Sokurov’un en başarılı öğrencisi Kantemir Balagov’un “Sırık” (Beanpole) filmi, Cannes’da Belirli Bir Bakış Bölümü’nde Balagov’a En İyi Yönetmen Ödülü’nü ve FIPRESCI En İyi Film Ödülü’nü getirmişti. Rus coğrafyasını; 2. Dünya Savaşı sonrasında kaotik, umutsuz, galip ama sevinmeyi çoktan unutmuş bir tablo içinde güçlü bir sinematografiyle resmeden Balagov, 1991 doğumlu genç bir Çerkes yönetmen. İlk filmi “Yakınlık” (Tesnota) ile 2017 Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış” bölümünde En İyi Film Ödülü’nü almıştı. “Yakınlık”ta, Balkarya’da Sovyetlerin yıkılmasından sonraki kanunsuzluk döneminde Yahudi bir kızın yerel çeteler tarafından kaçırılması ve fidye sürecini anlatan yönetmen, kaotik Rusya imajının Batı’da karşılık bulduğunun farkında. 

KAFKASLARDA KADIN OLMAK 

Bu yıl Oscar yarışına çıkan Sokurov’un kadın öğrencilerinden Kira Kovalenko’nun da iki uzun metraj filmi var. 2016 yapımı “Sofichka” filmi, en tanınan Abhaz yazar Fazıl İskender’in romanından uyarlandı. 1930’ların Gürcistan’ında bir Abhaz köyünde başlayan hikâye; aşkı, ölümü, yalnızlığı ve kırsalın olanca kuşatıcılığını resmediyor. Abhazca çekilen film, Sokurov’un canlandırmaya çalıştığı Kafkas sinemasının özelliklerini taşıyor. Üstelik kadın yönetmenin bir kadın hikâyesi çekerek bölgenin anlatılmayan hikâyelerine odaklanması ve erkek egemen sinemanın içinde kadınların yaşamlarına odaklanması mutluluk verici. “Sofichka” filmi, renk kullanımı, detaycılığı ve sanat yönetimiyle adından söz ettirecek bir çalışma. Az sayıdaki Abhaz dilinde çekilen uzun metraj filmden biri. Bu yıl Rusya’yı temsil eden 2021 yapımı yeni filmi “Unclenching the Fists” de yine kadın odaklı bir hikâye anlatmayı sürdürüyor. Kuzey Osetya’daki eski bir madencilik kasabasında, ailesinin aşırı korumacı ve müdahaleci halinden fazlasıyla bunalan Ada’nın evinden ayrılma planları yapmaya başladığında, aile sevgisi ve özgürlük talepleri arasında kalmasını resmeden film, Adana Film Festivali’nde gösterilmişti. Kira Kovalenko iki filminde de hem kadın olma halini hem de doğduğu coğrafyanın kültürel kodlarını sinemasına yansıtmayı başarıyor. 

Oscar’a yollanan çok sayıda Rus filminin yapımcısı olan Rusya’nın en önemli yapımcılarından Alexander Rodnyansky’nin bu genç yönetmenlerin de yapımcısı olması, Rus sinema camiasının bu gençlerde umut gördüğünün kanıtı sayılmalı. Kandemir Balagov’un “Sırık” filmi geçen yıl Oscar yarışında son 9 filme kadar yarışı sürdürebilmişti. Kira Kovalenko’nun Oscar yolunda Cannes’daki başarısını sürdürüp sürdüremeyeceği şimdilik bilinmez ama şurası kesin ki Rus sineması Sokurov sayesinde yerel kültürden farklı tonlarda izler taşıyan yeni yönetmenleri bünyesine ekledi ve ihtiyacı olan taze kana kavuştu. 

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri, İran Sineması ve Film Gibi Geçti-Ediz Hun kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihazırda Üsküdar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Gazete Duvar’da köşe yazarı ve Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmeni olan Oylum; Türkiye PEN Yazarlar Derneği, FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) ve FEDERO (Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu) Üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rus Sineması

‘Yumrukları Gevşetmek’: Kafkaslarda Kadın Olmak 

Kira Kovalenko’nun “Yumrukları Gevşetmek” filmi dijital sinema platformu Mubi’nin arşivine eklendi. 2021’de Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış Bölümü En İyi Film Ödülü’nü alan film, Rusya’yı da Oscar yarışında temsil etti.  Yönetmen Kira Kovalenko, Çerkes kökenli yönetmen Aleksandr Sokurov’un 2010 sonrasında Rusya’ya bağlı Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’ndeki üniversitede açtığı yönetmenlik kursuyla sinemaya başlayan yönetmenlerden biri. Bu eğitimle […]

Devamını Oku
Rus Sineması Sinema Haberleri

Lenfilm Stüdyosu, Yeni Mitolojik Rus-Süper Kahramanlar Yaratacak

RIA Novosti ajansının haberine göre meşhur Rus film stüdyosu Lenfilm yeni bir Rus çocuk kahraman serisi üzerinde çalışmaya başladı. “Vityazi” ismindeki bu yeni kahraman serisi, yeni nesil Rus kahramanlar hakkında olacak ve “Avengers” ve “Watchmen” çizgi romanları tarzında çekilecek. Lenfilm’in yönetim kurulu başkanı yönetmen Fyodor Bondarçuk, diziyi şu şekilde tanımlıyor: Projenin asıl amacı, genç izleyiciler […]

Devamını Oku
Rus Sineması Sinema Haberleri

Çerkes Sinemacı Kantemir Balagov Hollywood Yolunda

Aleksandr Sokurov’un, 2010 sonrasında  Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde açtığı yönetmenlik kursu sayesinde sinemaya adım atan Kantemir Balagov, Rusya’daki başarılarından sonra Hollywood’da da şansını deneyecek.   1991 Nalçik doğumlu genç yetenek Kantemir Balagov, İlk filmi Tesnota (Yakınlık) ile 2017 Cannes Film Festivali’nde “Belirli Bir Bakış” bölümünde En İyi Film Ödülü’nü almıştı. Tesnota (Kantemir Balagov) – 2017 Sokurov’un en başarılı […]

Devamını Oku