Artizan Sanat Film Gösterimleri Devam Ediyor!

Artizan Sanat Film Gösterimlerine “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” ile Devam Ediyor

Beyoğlu’nun yeni kültür sanat mekânı Artizan Sanat, sinemaseverleri Türk sinemasının eskimeyen filmleriyle buluşturuyor. Artizan Sanat, “Türk Sinemasında Eskimeyenler” film gösterimleri serisine Engin Ayça’nın “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” (1990)  filmi ile devam ediyor. Filmin restorasyonlu kopyasını izleyeceğimiz etkinlikte, Türk sinemasına hem teorik alanda hem de sahada nitelikli işleriyle katkı sağlayan usta yönetmen Engin Ayça konuk olarak katılacak, söyleşinin moderatörlüğünü Tuba Deniz yapacak.

Etkinlik, 09 Kasım 2022 Çarşamba günü Akademi Beyoğlu’nda, saat 17.30’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” filminin gösterimi ile başlayacak. Saat 19:15’te ise sinema yazarı Tuba Deniz’in moderatörlüğünde Yeşilçam’ın usta ismi Engin Ayça ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Kısaca “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu”:

Filmde, kendisine âşık bir müzisyenin ölümüyle geçmişini hatırlayan bir şarkıcının hayatı anlatılır. Türk Sanat Müziği sanatçısı Leyla Akın (Türkan Şoray), orkestrasında ud çalan Cemal Bey (Ekrem Bora) ile uzun yıllardır beraber çalışmaktadır. Bir gün Cemal Bey hayatını kaybeder. Bu ölüm Leyla’yı derinden etkiler. Leyla, Cemal Bey’in hayatını, düşüncelerini ve duygularını daha iyi anlayabilmek adına onu tanıyan insanlarla görüşmeye başlar. Ancak bu yolculukta geçmişte farkında olmadığı bir aşk hikâyesini keşfedecektir.

ARTİZAN SANAT hakkında

Artizan Sanat, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ve Beyoğlu Belediyesi iş birliği ile yürütülen “İstanbul Görsel Sanatlar Merkezi” projesi kapsamında hayata geçiyor. Artizan Sanat, çok yakında Beyoğlu Mis Sokak’taki kendi mekânında faaliyetlerine başlamadan önce kısa bir süreliğine konuklarını Akademi Beyoğlu’nda ağırlayacak.

Artizan Sanat’ın bu sezon etkinlik takviminde, dünya sinemasının yönünü tayin eden yönetmenlerin filmlerinin yer aldığı “Dünya Sinemasında Eskimeyenler”; Türk sinemasının öne çıkan belgesel, kısa filmlerinin gösterileceği “Türk Sinemasına Yeni Bakışlar” ve sinemamızın kült yapımlarının izleneceği “Türk Sinemasında Eskimeyenler” başlıkları yer alacak. Gösterimlerin ardından yönetmen, akademisyen ve film eleştirmenleri ile filmler üzerine söyleşiler yapılacak.

Artizan Sanat’ta sezon boyu gerçekleşecek etkinliklerden bütün sinemaseverler ücretsiz faydalanabilecek.

Artizan Sanat’ın etkinlikleri sosyal medya hesaplarından ve artizansanat.com internet sitesinden takip edilebilir.

Twitter: @artizan_sanat

Instagram: @artizansanatt

Etkinlik Adresi:

Akademi Beyoğlu, Şehit Muhtar, İmam Adnan Sk. No:9, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri, İran Sineması ve Film Gibi Geçti-Ediz Hun kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihazırda Üsküdar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Gazete Duvar’da köşe yazarı ve Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmeni olan Oylum; Türkiye PEN Yazarlar Derneği, FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) ve FEDERO (Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu) Üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler Sinema Haberleri

42. İstanbul Film Festivali’nden 15 Tavsiye

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 42. kez sinemaseverlerle buluşuyor. Türkiye ve dünya sinemasından nitelikli ve ödüllü filmler, özel gösterimler, yıldız oyuncular ve usta yönetmenler 7-18 Nisan arasında festivalde bir araya geliyor. Biletler satışa çıktı. 42. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenler ve […]

Devamını Oku
Festivaller Haberler Sinema Haberleri

42. İstanbul Film Festivali 7-18 Nisan’da Sinemaseverlerle Buluşuyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 42. kez sinemaseverlerle buluşuyor. Türkiye ve dünya sinemasından nitelikli ve ödüllü filmler, özel gösterimler, yıldız oyuncular ve usta yönetmenler 7-18 Nisan arasında festivalde bir araya geliyor. Festival biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için 27 Mart Pazartesi günü başlayacak indirimli ön satış döneminin ardından […]

Devamını Oku
Haberler Sinema Haberleri

2023 Oscar Ödüllerinin Kazananları Belli Oldu

1929’dan günümüze kadar her sene Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimler Akademisi tarafından düzenlenen ve bu sene 95’incisi gerçekleşen Oscar ödül töreninde ödüller sahiplerini buldu. Los Angeles Dolby tiyatrosunda gerçekleşen törenin sunuculuğunu ise ünlü oyuncu ve komedyen Jimmy Kimmel üstlendi. Geçtiğimiz aylarda adaylıkları belli olan “The Banshees of Inisherin,” “Elvis,” “Everything Everywhere All at Once,” “The […]

Devamını Oku