35.Tokyo Uluslararası Film Festivalinde Ödüller Sahiplerini Buldu

İspanyol yönetmen Rodrigo Sorogoyen’in The Beasts-Canavarlar filmi festivalde çok sayıda ödülün sahibi oldu. 2 ödül de İran sinemasının oldu.

https://pics.filmaffinity.com/As_bestas-938140594-large.jpg
The Beasts (Rodrigo Sorogoyen) – 2022.

Rodrigo Sorogoyen’in Canavarlar Filmine Üç Ödül 

Festivalde Rodrigo Sorogoyen’in Galiçya’da çektiği İspanya-Fransa Ortaklığındaki bu filmi Tokyo Grand Prix, En İyi Yönetmen ve En İyi Oyuncu (Denis Menochet) ödüllerinin sahibi oldu. 

İranlı Yönetmenler İki Ödül Aldı

Jüri Özel Ödülü İran’ın bu yılki Oscar adayı olan Houman Seyedi’nin 3. Dünya Savaşı filmine verildi. Sadece Asya filmlerinin yarıştığı ikinci kategoride Asyanın Geleceği Ödülü ise İranlı yönetmen Muhammed Rıza Vatandost’un yönettiği Kelebekler Sadece Bir Gün Yaşar filmine verildi.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/8/85/WWII_2022_poster.jpg/220px-WWII_2022_poster.jpg
3.Dünya Savaşı (Houman Seyedi) – 2022. – Jüri Özel Ödülü

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Şili’de Pinochet döneminde bir kadının yaşadıklarını anlatan 1976 filmindeki performansıyla Aline Kuppenheim’in oldu. En iyi sanatsal Katkı Ödülü’nü ise, Sanjeewa Pushpakumara’nın yönettiği Sri Lanka filmi Peacock Lament kazandı. Seyirci Ödülü’nü Japon filmi Rikiya Imaizumi’nın yönettiği By The Window filmi kazandı. Akira Kurosawa Ödülü’nü ise Meksikalı yönetmen Alejandro González Iñárritu ve Japonyalı Fukada Koji aldı.

https://pics.filmaffinity.com/1976-771591327-large.jpg
1976 (Manuella Martelli) – 2022.
Aline Kuppenheim (@alinekuppenheim) / Twitter
Aline Kuppenheim – En İyi Kadın Oyuncu Ödülü
http://www.sundaytimes.lk/211031/uploads/Veteran-Actress-Sabeetha-Perera-in-Peacock-Lament.jpg
Peacock Lament ( Sanjeewa Pushpakumara) – 2022. – En İyi Sanatsal Katkı Ödülü
Tokyo film festival makes key changes for comeback edition | Features |  Screen
By The Wındow (Rikiya Imaizumi) – 2022. – Seyirci Ödülü

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri, İran Sineması ve Film Gibi Geçti-Ediz Hun kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihazırda Üsküdar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Gazete Duvar’da köşe yazarı ve Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmeni olan Oylum; Türkiye PEN Yazarlar Derneği, FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) ve FEDERO (Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu) Üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinema Haberleri

Altın Koza’da 11 Film Yarışacak

ADANA Büyükşehir Belediyesi tarafından 18-24 Eylül’de gerçekleştirilecek 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması”nın finalistleri belli oldu. Festivalde; Alpgiray M. Uğurlu’nun ‘Açık Kapılar Ardında’, Umut Evirgen’in ‘Annesinin Kuzusu’, Eylem Kaftan’ın ‘Bir Gün, 365 Saat’,  Fikret Reyhan’ın ‘Cam Perde’, Tufan Şimşekcan’ın ‘Ceylin’,  Tunahan Kurt’un ‘Karganın Uykusu’, Büşra Bilginer’in ‘Kıyıda’,  Esra Saydam […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

MUBİ’nin Eylül Programı Belli Oldu

Dijital film platformu MUBİ’nin Eylül 2023 programı belli oldu. Listede hem yerli hem de yabancı seçkin filmler yer alıyor. MUBI Eylül Ayı Programı 1 Eylül Oyuncakçı Saklı Yadigarlar (Yağmur Kartal) 1 Eylül Kimse Farketmiyor / Nobody Knows (Hirokazu Koreeda) 1 Eylül Turist /Force Majeure (Ruben Östlund) 1 Eylül Aşk / Her (Spike Jonze) 1 Eylül […]

Devamını Oku
Sinema Haberleri

Amasra Uluslararası Şehir Festivali Başlıyor

Amasra Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Amasra Uluslararası Şehir Festivali’nin programı belli oldu! Bartın’ın Amasra ilçesinde düzenlenecek festival kapsamında konserler, tiyatro oyunu, film gösterimleri, atölyeler, seramik, resim ve panel etkinlikleri gerçekleştirilecek. 30 Ağustos’ta açılış kortejiyle başlayacak festivalde; ‘Kadın, Yaşam, Özgürlük’ başlığıyla yapılacak, söyleşide Nazan Kesal, Haşim Hüsrevşahi ve Berfin Zenderlioğlu konuşmacı olarak yer alıyor. […]

Devamını Oku