İtalya’dan ZUHAL’e Senaryo ve FIPRESCI Ödülleri

Nazlı Elif Durlu’nun yönetmenliğini yaptığı “Zuhal”, İtalya’nın Lecce şehrinde düzenlenen Festival del Cinema Europeo’dan (Avrupa Sineması Festivali) iki ödülle döndü.

Bu yıl 20.si gerçekleşen festivalin uluslararası yarışmasında gösterilen “Zuhal”, En İyi Senaryo Ödülü’nü alırken, FIPRESCI Ödülü’nün de kazananı oldu. FIPRESCI jürisinin gerekçesinde ise, “Bağımsız ve güçlü bir kadın karakterin sürreal arayışı, modern Türkiye toplumunun çok katmanlı portresini ortaya koyuyor” dendi. Yapımcılığını Anna Maria Aslanoğlu’nun üstlendiği, senaryosunu Nazlı Elif Durlu ile Ziya Demirel’in birlikte yazdığı film, bu yıl İstanbul Film Festivali’nde En İyi İlk Film, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerini almış ve Engelsiz Filmler Festivali’nde de En İyi Senaryo seçilmişti. Geçen yıl da Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde başrol oyuncusu Nihal Yalçın’a En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getiren film, başarılı bir avukat olan ve İstanbul’un merkezinde yalnız yaşayan Zuhal adlı bir kadının evinin derinlerinden gelen bir kedi sesinin peşinde çıktığı çaresiz arayışı anlatıyor.

Nazlı Elif Durlu - ZUHAL 04.jpg görüntüleniyor

Nazlı Elif Durlu’nun yönetmenliğini yaptığı “Zuhal”, İtalya’dan iki ödülle döndü. 12-19 Kasım tarihlerinde İtalya’nın Lecce şehrinde gerçekleşen 20. Festival del Cinema Europeo’nun (Avrupa Sineması Festivali) uluslararası yarışmasında gösterilen film, En İyi Senaryo Ödülü ile FIPRESCI (Uluslararası Eleştirmenler Birliği) Ödülü’nün kazananı oldu.

“Türkiye toplumunun çok katmanlı portresi”

İtalya’dan Paola Casella, Slovenya’dan Živa Emerši, Polonya’dan Joanna Orzechowska- Bonis’ten oluşan FIPRESCI jürisi, “Sade görünen, ama beklenmedik derecede katmanlı fikri ve bu fikrin zekice geliştirilmesi” gerekçesiyle ödülü Nazlı Elif Durlu’ya verdiklerini belirterek şunları söyledi: “Bağımsız ve güçlü bir kadın karakterin sürreal arayışı, konformizm ve korkaklık içinde davranan apartman sakinleri aracılığıyla modern Türkiye toplumunun çok katmanlı portresini ortaya koyuyor. Filmin bilinçli bir şekilde hafif başlayan tonu, Türkiye’de kadının rolünü ciddi ve  içten bir şekilde yansıtırken; film, eleştirel düşüncelerini bir kedi arayışının altına -önemli mesajının izini de kaybetmeden- akıllıca gizliyor.”

Nazlı Elif Durlu - ZUHAL 01.jpeg görüntüleniyor

Antalya’dan İstanbul’a Ödüllü

Senaryosunu Nazlı Elif Durlu ve Ziya Demirel’in birlikte yazdığı “Zuhal”, bu yıl 41. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışması’nda En İyi İlk Film Ödülü, En İyi Senaryo Ödülü ve En İyi Kurgu Ödülü’nü kazanmış, Engelsiz Filmler Festivali’nde de En İyi Senaryo seçilmişti. Dünya prömiyerini geçen yıl Tallinn Black Nights Film Festivali’nde yapan film, Türkiye prömiyerini yaptığı 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden de başrolündeki Nihal Yalçın’a En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getirmişti. 30 Eylül 2022 tarihinde Başka Sinema dağıtımı ile sinemalarda gösterime giren film, özel gösterimlerle sinemalarda seyirciyle buluşmaya devam ederken, çok yakında dijital kanallarda da gösterimde olacak. 

Bir kedi sesinin peşinde

Yapımcılığını Anna Maria Aslanoğlu’nun üstlendiği “Zuhal”, başarılı bir avukat olan ve İstanbul’un merkezinde yalnız yaşayan Zuhal adlı bir kadının, evinin derinlerinden gelen bir kedi sesinin peşinde çıktığı çaresiz arayışı ve o güne dek hiç iletişim kurmadığı komşularıyla yaşadığı absürt olayları konu alıyor. Zuhal rolünde Nihal Yalçın’ı izleyeceğimiz filmde Sadi Celil Cengiz, Çağdaş Ekin Şişman, Sena Başdoğan, Sencar Sağdıç, Aysan Sümercan, Serpil Gül, Burcu Halaçoğlu, Sarp Aydınoğlu, Fatih Al, Şebnem Sönmez ve Nur Sürer rol alıyor.

Nazlı Elif Durlu - ZUHAL 02.jpg görüntüleniyor

İstos film’in yapımcılığında ve Almanya’dan Jamila Wenske (Achtung Panda!), Türkiye’den Tanay Abbasoğlu (TN Yapım), Tolga Karaçelik (Karaçelik Film) ve Öykü Canlı’nın (Yumurta Yapım Sanat) ortak yapımcılığında gerçekleşen “Zuhal”, Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu, Özmen Foundation, Film Independent ve Asteros Film’den Kanat Doğramacı’nın katkılarıyla hayata geçti.

Filmin görüntü yönetmenliğini Sebastian Weber, kurgusunu Buğra Dedeoğlu ve Selda Taşkın ve sanat yönetmenliğini Osman Özcan üstlenirken, müziklerini de Alexander Lawrence ile Yusuf Tan Demirel birlikte yaptı.

ZUHAL‘in fragmanını burada izleyebilirsiniz.

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri, İran Sineması ve Film Gibi Geçti-Ediz Hun kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihazırda Üsküdar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Gazete Duvar’da köşe yazarı ve Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmeni olan Oylum; Türkiye PEN Yazarlar Derneği, FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) ve FEDERO (Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu) Üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler Sinema Haberleri

42. İstanbul Film Festivali’nden 15 Tavsiye

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 42. kez sinemaseverlerle buluşuyor. Türkiye ve dünya sinemasından nitelikli ve ödüllü filmler, özel gösterimler, yıldız oyuncular ve usta yönetmenler 7-18 Nisan arasında festivalde bir araya geliyor. Biletler satışa çıktı. 42. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenler ve […]

Devamını Oku
Festivaller Haberler Sinema Haberleri

42. İstanbul Film Festivali 7-18 Nisan’da Sinemaseverlerle Buluşuyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 42. kez sinemaseverlerle buluşuyor. Türkiye ve dünya sinemasından nitelikli ve ödüllü filmler, özel gösterimler, yıldız oyuncular ve usta yönetmenler 7-18 Nisan arasında festivalde bir araya geliyor. Festival biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için 27 Mart Pazartesi günü başlayacak indirimli ön satış döneminin ardından […]

Devamını Oku
Haberler Sinema Haberleri

2023 Oscar Ödüllerinin Kazananları Belli Oldu

1929’dan günümüze kadar her sene Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimler Akademisi tarafından düzenlenen ve bu sene 95’incisi gerçekleşen Oscar ödül töreninde ödüller sahiplerini buldu. Los Angeles Dolby tiyatrosunda gerçekleşen törenin sunuculuğunu ise ünlü oyuncu ve komedyen Jimmy Kimmel üstlendi. Geçtiğimiz aylarda adaylıkları belli olan “The Banshees of Inisherin,” “Elvis,” “Everything Everywhere All at Once,” “The […]

Devamını Oku