“Tarihte Yaşanmamış Olaylar” Kısa Filmin Kalesi Clermont-Ferrand’da

Ramazan Kılıç’ın son filmi “Tarihte Yaşanmamış Olaylar”, kısa filmin kalesi sayılan Clermont-Ferrand Kısa Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapıyor. Fransa’nın Clermont-Ferrand şehrinde düzenlenen ve 27 Ocak – 4 Şubat 2023 tarihlerinde 45.si yapılacak festivalde ilk kez seyirciyle buluşacak.

“Tarihte Yaşanmamış Olaylar”, dokuz bine yakın başvuru arasından sadece 78 filmin kabul edildiği uluslararası yarışmada Türkiye’den seçilen tek film oldu. Ramazan Kılıç’ın yazıp yönettiği ve Ekin Koç ile birlikte yapımcılığını üstlendiği film; annesi ve dilsiz babaannesi ile Doğu’da bir köyde yaşayan 10 yaşındaki Şêvin’i odağına alıyor. Baskılayan ve yasaklayan yetişkin dünyada neşesini ve yaratıcılığını yitirmeyen çocukların umut dolu hikâyesini anlatan filmde, Elanur Kılıç, Reyhan Kılıç, Şükran Aktı ve Muhammed Ali Kılıç oynuyor. 2020 yılında “Servis” filmiyle de Clermont-Ferrand’de yarışan Ramazan Kılıç böylece, festivalin yarışmasına Türkiye’den ikinci kez davet edilen ilk yönetmen oldu. “Tarihte Yaşanmamış Olaylar”, Türkiye’de 2023’te seyirciyle buluşacak.

“Penaber” (2017), “Miğfer” (2018) ve “Servis” (2019) gibi ödüllü kısalarıyla tanıdığımız yönetmen ve yapımcı Ramazan Kılıç’ın son filmi “Tarihte Yaşanmamış Olaylar”, ilk gösterimini dünyanın en prestijli kısa film etkinliği sayılan Clermont-Ferrand Kısa Film Festivali’nde yapacak.

Fransa’nın Clermont-Ferrand şehrinde düzenlenen ve 27 Ocak – 4 Şubat 2023 tarihlerinde 45.si yapılacak festivalin uluslararası yarışmasında gösterilecek film, dokuz bine yakın filmin başvurduğu ve sadece 78 filmin seçildiği yarışmada Türkiye’yi temsil edecek. İki yıl önce Clermont-Ferrand’da “Servis” filmiyle de yer alan Ramazan Kılıç böylece, festivalin uluslararası yarışmasına Türkiye’den ikinci kez davet edilen ilk yönetmen oldu.

Neşesini ve Yaratıcılığını Yitirmeyen Çocuklar

Annesi ve dilsiz babaannesi ile Doğu’da küçük bir köyde yaşayan 10 yaşındaki Şêvin’i odağına alan “Tarihte Yaşanmamış Olaylar”, baskılayan ve yasaklayan yetişkin dünyada neşesini ve yaratıcılığını yitirmeyen çocukların umut dolu hikâyesini anlatıyor. Elanur Kılıç, Reyhan Kılıç, Şükran Aktı ve Muhammed Ali Kılıç’ın rol aldığı filmin görüntü yönetmenliğini Sebastian Weber, kurgusunu da Abdullah Enes Ünal yaptı.

Ramazan Kılıç ve Ekin Koç’un yapımcılığını üstlendiği filmin uluslararası haklarını da Béla Tarr, Lucrecia Martel, Karim Aïnouz, Paz Encina gibi birçok yaratıcı sinemacıyı destekleyen Fransız menşeli MPM Premium yürütecek. Henüz proje halindeyken, Clermont-Ferrand’a yarışmış olan yönetmenlere açık olan Kickstarter X Clermont adlı programa seçilen film, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklendi ve kitlesel fonlamalarla tamamlandı.

“Tarihte Yaşanmamış Olaylar”, Türkiye’de 2023 yılında seyirciyle buluşacak. 

Tarihte Yaşanmamış Olaylar - POSTER_ENG.jpeg görüntüleniyor
TARİHTE YAŞANMAMIŞ OLAYLAR
THINGS UNHEARD OF

Yazan ve Yöneten: Ramazan Kılıç 

Yapımcılar: Ramazan Kılıç, Ekin Koç

Oyuncular: Elanur Kılıç, Reyhan Kılıç, Şükran Aktı, Muhammed Ali Kılıç

Görüntü Yönetmeni: Sebastian Weber

Kurgu: Abdullah Enes Ünal

Sanat Yönetmeni: Sedat Çiftçi

Ses Tasarım, Final Mix: İlker Rukan

Renk: Hakan Palioğlu

Görsel Efektler: Emre Cebiroğlu

Özgün Müzik: Xebat Aşmî

Uygulayıcı Yapımcı: Fatma Esra Yıldız

İdari Yapımcı: Melda Çınar

Yardımcı Yapımcı: Jim Jagger, Matthew J. Schroeder, Betül Durdu

Yardımcı Yönetmen: İmren Türfent

Işık Şefi: Ersin Aldemir

Ses Kayıt: Murat Onur Öner

Focus Puller: Neslihan Siligür

Kamera Asistanı: Nihal Şen

Best Boy: Serhat Ak

Afiş Tasarım ve Jenerik: Onur Aşkın

RAMAZAN KILIÇ: 1993 yılında Ağrı’da doğan Ramazan Kılıç, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Sinema ve Televizyon Bölümü’nde anadal, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde ise yandal eğitimini tamamladı. 2017’de çektiği ilk kısa filmi “Penaber”, 70’den fazla festivalde gösterildi ve Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler Yarışması’nda birincilik, Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nda ikincilik ödüllerini kazandı. 2018’de “Miğfer” ve “Depo İşçileri” filmleriyle birçok festivale katıldı ve ödüller kazandı. 2019 yılında, yapımcılığını da üstlendiği üçüncü kısa filmi “Servis”, aralarında Clermont-Ferrand, Odense, Black Nights ve Leeds’in de olduğu Oscar sertifikalı uluslararası kısa film festivallerinde yarıştı. 100’den fazla festivalde gösterilen ve 27 ödül kazanan film ayrıca, Fransa’daki CANAL+ ve Japonya’da Pasific Voice gibi televizyon kanallarında gösterildi. 2022 yılında Turan Haste’nin yönettiği ve Venedik Film Festivali’nin Orizzonti Kısa Film Yarışması’nda gösterilen “Rutubet” adlı kısa filmin yapımcılığını üstlendi.

Ramazan Kılıç - Yönetmen.JPG görüntüleniyor
Ramazan Kılıç

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri, İran Sineması ve Film Gibi Geçti-Ediz Hun kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihazırda Üsküdar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Gazete Duvar’da köşe yazarı ve Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmeni olan Oylum; Türkiye PEN Yazarlar Derneği, FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) ve FEDERO (Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu) Üyesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler Sinema Haberleri

2023 Oscar Ödüllerinin Kazananları Belli Oldu

1929’dan günümüze kadar her sene Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimler Akademisi tarafından düzenlenen ve bu sene 95’incisi gerçekleşen Oscar ödül töreninde ödüller sahiplerini buldu. Los Angeles Dolby tiyatrosunda gerçekleşen törenin sunuculuğunu ise ünlü oyuncu ve komedyen Jimmy Kimmel üstlendi. Geçtiğimiz aylarda adaylıkları belli olan “The Banshees of Inisherin,” “Elvis,” “Everything Everywhere All at Once,” “The […]

Devamını Oku
Haberler Sinema Haberleri

Kadın Hamlet, 42. İstanbul Film Festivali’nde Yeniden Beyazperdeyle Buluşuyor

FESTİVAL’DEN GEÇEN YIL HAYATINI KAYBEDEN FATMA GİRİK’E SAYGI DURUŞU İstanbul Film Festivali, Zurich Sigorta işbirliğiyle Türk sinemasının önemli yapıtlarını restore ettirerek gün ışığına çıkarmaya ve bu klasiklerin yeni kopyalarını sinemamıza kazandırmaya devam ediyor. Sinemaseverler bu yıl Metin Erksan‘ın senaryosunu yazıp yönettiği, Hamlet rolünü Fatma Girik‘in üstlendiği, 1976 yapımı İntikam Meleği – Kadın Hamlet‘i Atlas Post […]

Devamını Oku
Haberler Sinema Haberleri

SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri Adayları Açıklandı

 ‘Kurak Günler’ ve ‘Kerr’ en çok adaylık alan iki film oldu  SİYAD 55. Türkiye Sineması Ödülleri adayları belli oldu. Derneğe üye sinema yazarlarının oylarıyla belirlenen adaylıklarda ‘Kurak Günler’ 10 kategoride11 adaylık, ‘Kerr’ ise 10 adaylık kazandı. ‘Okul Tıraşı’ sekiz, ‘Beni Sevenler Listesi’ ile ‘Bergen’ ise yedişer adaylık elde etti.  Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD), 55. Türkiye […]

Devamını Oku