Afrika’dan İnsan Hikâyeleri

Yarım Kalan Hayat Afrika kıtasında çok ses getirmiş bir yapım. Kenya´nın ilk Oscar adayı olan Yarım Kalan Hayat, bir yerli yapımın daha önce başaramadığı bir gişe başarısı da kazanmış. Alman yönetmen Tom Tykwer’ın desteğiyle çekilen Yarım Kalan Hayat, 1981 doğumlu Kenyalı yönetmenin Tosh Gitonga’nın ilk filmi.

Filmde taşradan çıkıp Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gelen sinema ve oyunculuk meraklısı gencin Nairobi’nin sıcak ama sert iklimiyle yüzleşmesini ve azmini anlatıyor. Otobüsten iner inmez bütün eşyalarının gasp edilmesiyle Nairobi’nin nasıl bir yer olduğu gözümüzün önünde belirir. Büyük şehrin bütün olumsuzluklarını bir arada bir anda avucunu içinde bulan Mwas, mücadelenin, hırsın, suçun, fahişeliğin ve yozlaşmanın ortasında bir başına kalır. Nairobi’de iki kişilik bir hayatı yaşamaya başlayan Mwas hem oyunculuk seçmelerini kazanır hem de dahil olduğu çeteyle araba hırsızlığını meslek edinir. Üstelik çetenin liderinin fahişelik yapan sevgilisine de âşık olmaktan kendi alamaz.

yarım kalan hayat

Tiyatro seçmelerini kazanıp sahnede bir oyunda rol almaya başladığında oyunun kendisinde de keşfedilecek çok katman vardır. Oyunda yoksullar zenginlerin evine girerek hiçbir şeyi, çalmadan notlar bırakarak onlara varlıklarını hatırlatmak isterler. Adeta yönetmenin biz izleyicilere sunmak istedi gibi. Filmin önermesi ise tiyatro sahnesinde ki diyaloglarda gizli; “kimse başkasını hayatına bakmıyor.”

Güçlü bir oyunculukla çok sık karşımıza çıkmayan bu bölgeden gerçekçi sahneler içeren bir filmle karşı karşıyayız. Yönetmen bize bölgenin gerçekçi bir tablosunu sunarken tablonun tozpembe olmadığını en açık şekliyle gözler önüne seriyor.

Yarım Kalan Hayat

Yönetmen: David Tosh Gitonga

Yapım Yılı: 2012

Ülke: Kenya

 

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *