Biyografi

rıza oylum

 

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Edebiyatı anabilim dalında yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, RadikalGenç, Birgün, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Modern Zamanlar, Spot, Oniki, Yalnızlar Mektebi, İnsan ve Kültür, Kitapçı, Tersninja.com, Sendika.org, Filmloverss. com ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Sinema Dersleri ve Doksanlar kitaplarını yazdı. SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) üyesi olan yazar, hâlihazırda Seyyah Kitap’ta ve Net Yayınları’nda editörlük yapıyor. Film Arası dergisinde köşe yazıları yazıyor.

Rıza Oylum About

Rıza Oylum was born in Istanbul in 1984. He received his bachelor’s degree in Turkish Language and Literature from Istanbul Kültür University and his master’s degree in Turkish Literature from Trakya University Institute of Social Sciences. Varlık, Virgul, Agora, Radikal Genç, Birgün, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Modern Zamanlar, Spot, Oniki, Yalnızlar Mektebi, İnsan ve Kultur, Kitapcı, Tersninja.com, Sendika.org, Filmloverss.com and Edebiyathaber.net etc. various media such as cinema and literature-based texts published. He wrote Far East Cinema, Russian Cinema, German Cinema, Middle East Cinema, Cinema Lessons and Ninety’s. He is a member of SIYAD (Turkish Film Critics Association -FIPRESCI-Turkey)  and he is currently editor at Seyyah Kitap and Net Yayınları. He writes corner writings in the Film Arası magazine.

Rıza Oylum

1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Trakya Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, RadikalGenç, Birgün, Cumhuriyet Kitap, Film Arası, Kitapçı, Sendika.org, ve Edebiyathaber.net gibi farklı mecralarda sinema ve edebiyat merkezli metinler yayımladı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması, Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Doksanlar, Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri ve İran Sineması kitaplarını yazdı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri, küratör ve yayın editörü görevlerinde bulundu. Türkiye’de ve yurtdışında ülke sinemaları üstüne konferanslar verip workshoplar yaptı. Halihâzırda bir vakıf üniversitesinde sinema tarihi dersleri veriyor. Seyyah Kitap’ın genel yayın yönetmenliğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir