Düşlerin Peşinde Bir Ömür

Villegas bir Arjantin yapımı. Yönemen Gonzalo Tobal’ın ilk filmi. Bilindik bir konusu var. Coğrafyalar değişse de Kapizalizmin insan üzerindeki etkileri çoğu yerde benzer olduğundan hikaye bizim için de oldukça tanıdık. Birlikte büyümüş olan iki kuzen Esteban ve Pipa çocukluklarını geçirdikleri küçük kasaba Villegas´a bir yolculuğa başlarlar. Bu yolculuğun ilk dakikalarından başlayarak aralarında oluşan keskin ve hayatı ayrılıklar günyüzüne çıkmaya başlamıştır. Onlar birlikte de büyüseler artık farklı insanlar olmuşlardı. Esteban´ın düzenli bir işi ve bir nişanlısı vardır. Esteban her zaman “güvenli yolu”, Pipa da “alternatif” olanı tercih etmiştir.

photo-Villegas-2012-1Yolculukları birbirleriyle çatıştıkları, duyguların yoğunlaştığı bir maceraya dönüşür. Geçmişin ağırlığını hissederlerken bir dönemin de sonuna geldiklerini fark edeceklerdir. Bir otomobil içinde çocukluklarını geçirdikleri küçük kasabaya seyahat ederlerken yaptıkları yolculuk aslında kendi geçmişlerine doğru yaptıkları yavaş ilerleyen, sancılı bir yolculuktur. Hesaplaşmalar, kaçışlar, kavgalarla dolu karanlık dehlizlerden geçilerek yapılan bir yolculuk. Ancak yine de kimi zaman sevdaların baskın çıktığı köprülerden de geçilir.

Genç yonetmen, sıkca karşımıza çıkan kapitalizmle uyumlu halde olmayı seçmek ve parasız halde kendi isteklerini peşinde olmayı seçmenin, anı yaşamanın arasındaki uçurumu masaya yatırmış. ilk filmlerde sıkca karşımıza çıkan kendi hayatından izleri sinema perdeleriyle buluşturma geleneği kuvvetle muhtemel bu filmde de karşımızda duruyor. Güzel müziklerle farklı kıtalarda benzer sancıların yaşandığını bize gösteren bir yapım olmuş Villegas.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *