Rusya 2016 Oscar Adayını Belirledi.

Rusya’nın 2016’daki Oscar adayı açıklandı. Andrey Konchalovskiy’nin yönettiği Cennet isimli yapım  Vladimir Menshov başkanlığındaki Oscar Komitesi tarafından Rusya’nın Oscar adayı olarak belirlendi.

Andrey Konchalovskiy şair ve Sovyetler Birliği’nin milli marşının da yazarı olan Sergey Mikhalkov’un oğlu. Kardeşi Nikita Mikhalkov da Rusya’nın en önemli yönetmenlerinden biri. Andrey Konchalovskiy’nin  1960’larda başladığı sinema çalışmaları 1980’de Cannes Film Festivali üzerinden ABD’ye iltica etmesiyle Hollywood’ta devam etti. Sovyet sonrası dönemde kimi zaman Rusya’da kimi zaman da ABD’de yönetmenlik kariyerini sürdürdü.

Oscar yarışında Andrey Konchalovskiy’nin kardeşi Nikita Mikhalkov, Rusya’nın son Oscar ödülünü kazandırmıştı. 1994’te Güneş Yanığı filmiyle heykelciği Rusya’ya getiren Mikhalkov, , 1992’de Urga , 1997’de 12 1998’de Sibirya Berberi, 2012’de Güneş Yanığı 2 ve son olarak 2015’te Güneş çarpması filmleriyle Rusya’nın Oscar temsilinde adeta tekel koymuş haldeydi. Bu yıl Oscar yolculuğunda bayrak yarışını ağabeyine bırakmış görünüyor.

2016 yapımı Cennet filmi Nazi işgali altındaki Fransa’da direnişçilerle birlikte hareket eden bir Rus göçmenin yaşadıklarına odaklanıyor. Film 73 .Venedik Film Festivali’nde Gümüş Aslan ödülünü Meksikalı yönetmen Amat Escalante ‘nin Yabani filmiyle paylaşmıştı.

cennet

#Andrey Konchalovskiy#güneş yaniği 2#nikita mikhalkov#oscar#rus sinaması#Sibirya Berberi#Urga

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *