Uluslararası Eskişehir Film Festivali başlıyor

Bu yıl 17.si düzenlenen Uluslararası Eskişehir Film Festivali 2-10 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası Eskişehir Film Festivali, 2 Mayısta saat 17.30’da Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu’da gerçekleşecek açılış töreni ile başlayacak. Festivalin açılış filmi ise Giulio Ricciarelli’nin ‘Yalanlar Labirenti’ olarak belirlendi.

Festivalde bu yıl 3 belgesel, 45 uzun metrajlı ve 55 kısa film yer alacak. Festival programında yer alan 45 uzun metrajlı filmin çoğu hem Türkiye’de hem de Eskişehir’de vizyon yapmamış filmlerden oluşuyor. Ayrıca festival programında, filmlerin yönetmenlerinin ve usta sinemacıların da içinde bulunduğu söyleşiler, atölye çalışmaları ve sinema dersleri de yer alıyor.

Festivalin bu yılki Onur ödülleri Halil Ergün ve Meral Orhonsay’a, Emek ödülleri ise, Sevin Okyay, Ethem Arda ve Erdoğan Çakıcı’ya verilecek. Bu yıl ilk kez verilecek olan Sinema Kültürü’ne Katkı ödülü ise 150. sayısını yayımlayan Altyazı Sinema Dergisi’ne verilecek.

Bölümleri Dünya Sinemasının Genç Yıldızları, Sinema Tarihinin Unutulmazları, Dünya Festivallerinden, Türk Sineması 2014-2015, Anısına, Gece Yarısı Sineması, Canlandırma Sineması, Hayatımız Belgesel, Açık Hava Sineması, Kısa Filmler, Sinema Dersleri, Yönetmenler ve Oyuncular Seyircileri İle Buluşuyor gibi başlıklardan oluşan festivalde 4 Mayıs’tan itibaren İletişim Bilimleri Fakültesi sergi salonunda başlayacak olan ‘Sinema Karikatürleri Sergisi’ de yer alacak.

Festivalin bu seneki Sinema Dersleri bölümünde Türkiye’de Sinema Eleştirmenliği: Fırat Yücel-Berke Göl, Ben Bu Belgeselde Ne Anlatmak İstiyorum: Semra Güzel Korver, Konuk Sinema Okulu: Pekin Film Akademisi -CaoBaoping, Ortadoğu’da Sinema Hareketleri: Rıza Oylum, Bir Kısa Film Çekmek: MihalBrezis & Oded Binnun yer alırken, festivalin yönetmen ve oyuncu konukları arasında Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku filminin yönetmeni Çiğdem Vitrinel ve oyuncu Erdal Beşikcioğlu, Çekmeköy Underground filminin yönetmeni Aysim Türkmen, Terkedilmiş filminin yönetmeni Korhan Uğur, Çekmeceler filminin oyuncuları, İyi Biri filminin yönetmeni Ayhan Sonyürek yer alıyor.

2-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin filmleri Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Sinema Anadolu da ve Espark Cinemaximum’da gösterilecek. Bilet fiyatları öğrenci için 4 TL, tam bilet fiyatı 6 TL olacak kısa filmler ise ücretsiz izlenebilecek. Biletler, Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü, Sinema Anadolu’da ve Espark Cinemaximum’da, günlük olarak satışa sunulacak.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *